Yargıtay, Zaman yazarlarına köşe yazıları sebebiyle verilen cezaları onadı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, gaspedildikten sonra KHK işe kapatılan Zaman gazetesinin 11 yazar ve çalışanı hakkında açılan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve istinaf mahkemelerince görülen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Yargıtay, Ahmet Turan Alkan, Mustafa Ünal ve İbrahim Karayeğen‘e verilen cezaları ve davada verilen biri dışında beraat kararlarını yerinde buldu. Daire, Mümtaz’er Türköne‘nin de aralarında olduğu yazarların cezasının ise bozdu.  8 yıl 9 ayla, 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilen gazeteci davaları ile beraatine karar verilmesi yerinde bulunmayan Mehmet Özdemir’in dosyası yeniden görülecek. Daire, Şahin Alpay’la ilgili Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını değerlendirirken, “yerindelik denetimi” tartışmaları bulunsa da kararlara uyulmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Üç ismin cezasına onama

Kararda, 11 gazetecinin anayasal düzeni değiştirmeye kalkıştıklarına yönelik delil olmadığı vurgulandı ve iddianamedeki bu suçlamaya yönelik ceza verilmemesi yerinde bulundu.

Kararda, Ahmet Turan Alkan, Mustafa Ünal ve İbrahim Karayeğen‘e verilen cezaların yerinde olduğu iddia edildi ve onama kararı verildi.

Beraatler yerinde

Kararda, gazeteciler Orhan Kemal Cengiz, Lalezer Sarıibrahimoğlu, İhsan Dağı, Nuriye Ural‘ın beraatlerinin yerinde görüldüğü de vurgulandı ve bu kararlar da onandı.

Üyelik değil yardım!

Kararda, Ali Bulaç ve Mümtaz’er Türköne‘ye örgüt üyeliği suçundan verilen ceza konusunda ise “yanılgıya düşüldüğü” yorumu yapıldı ve bozma kararı verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin