Yargıdan ‘intikam’ kararı; çıplak aranan kız öğrencilere üst sınırdan ceza yağdırıldı

Uşak’ta çıplak arama işkencesine maruz kalan 26 kız öğrenciden 20’sine ceza verilirken, 6’sı ise beraat etti. Öğrencilerin cezalandırılma gerekçelerinden biri de ‘aynı evde kalıyor’ olmaları!

Bunun siyasi bir intikam operasyonu olduğunu söyleyen İnsan Hakları Savunucusu HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Uşak Emniyeti’nde çıplak aramaya uğradığını söyleyen sanıklara ceza yağdı. Çıplak aramaya cevabı böyle verdiler! 26 üniversite öğrencisinin bomboş dosyalarına çıplak aramanın 1. yıldönümünde üst sınırdan cezalar verildi Güneş balçıkla sıvanmaz!” ifadelerini kullandı.

Uşak Emniyeti’nde yaşanan çıplak arama skandalı günlerce Türkiye’nin gündemini meşgul etmişti. Kız öğrencilere skandaldan yaklaşık 1,5 yıl sonra 6 yıldan 10 yıla kadar cezalar verildi. Geçtiğimiz yıl tutuklanan 5 kişinden ikisi daha önce tahliye edilmişti. Üç kişi hala tutuklu. Tutuklananlar arasında bulunan 30 yaşındaki Büşra Elbüken, hapisteki arkadaşlarının aileleriyle görüştüğü ve onların ihtiyaçlarına yardımcı olduğu için 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin