Yandaşla sık sık görüşen Bakan Koca, 6 aydır diğer sendikalara randevu vermiyor!

Pandemiyle gece gündüz mücadele eden sağlık çalışanlarından 29 bin 865’i koronavirüse yakalanırken 52 sağlık personeli de hayatını kaybetti. Kovid-19’la mücadelede sağlık çalışanlarının sıkıntılarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iletmek için görüşme talep eden TTB, SES, TDB ve AHEF gibi sağlık meslek örgütleri aylardır randevu verilmezken AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen ise Koca’yla düzenli olarak görüştüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgını nedeniyle Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Diş Hekimleri Birliği gibi onlarca sağlık meslek örgütünün randevu ve görüşme taleplerini aylardır bekletiyor.

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile son olarak ilk vakanın açıkladığı 11 Mart tarihinden bir gün sonra görüştü. Bu tarihten sonraki tüm görüşme talepleri ise sonuçsuz kaldı.

ADIYAMAN: BİR KEZ, O DA TELEFONLA

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, 12 Mart tarihindeki görüşmeden sonra geçen Nisan ayında Koca’ya bir defa mesaj attığını ve bunun üzerine telefonla görüştüklerini anımsattı. Bu tarihten sonra üç kez görüşme talebinde bulunduklarını ancak yanıt alamadıklarını bildiren Adıyaman, “Görüşme taleplerimize yanıt verilmediği için tek çare olarak Koca’ya 6-7 defa mektup yazarak yapıcı eleştirilerimizi ilettik ve bu mektupları da kamuoyuyla paylaştık ama bu mektuplarımıza da bir yanıt verilmedi.” dedi.

SES: ÜÇ DEFA RANDEVU TALEP ETTİK

SES Genel Sekreteri Pınar İçel de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile en sonra 12 Mart’ta görüştüklerini belirterek, “En sonuncusu dün olmak Sağlık Bakanı Koca’dan üç defa randevu talep ettik ama olumlu veya olumsuz bir dönüş olmadı. Ayrıca üç defa da mektup gönderdik ama bunlara da bir yanıt alamadık.” diye konuştu.

YAZILI RANDEVU TALEBİNE CEVAP VERİLMEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 12 Mart tarihinden sonra ulaşamadıklarını ifade eden Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Atilla Stephan Ataç, “Bu görüşmeden sonra Sağlık Bakanlığı’nın daire başkanları ve müdürleri ile görüştük ama Koca’ya ulaşamadık. Mart ayında iki defa yazılı olarak randevu talep ettik ama bir dönüş yapılmadı. Aynı şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı da randevu taleplerimize yanıt vermedi.” diye konuştu.

“Sağlık Bakanımızla federasyon olarak uzun süredir görüşemiyoruz” diyen Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF ) Başkanı Özlem Sezen ise “Gerek yazılı, gerek telefonla arayarak Sağlık Bakanımızla görüşme talebinde bulunduk. Hatta en son sosyal medya üzerinden bir görüşme talebinde bulunduk. Henüz görüşemedik. Bakanımızın yoğun olduğu, bize bilgi verileceği şeklinde dönüşler alıyoruz.” şeklinde konuştu.

SADECE YANDAŞ SENDİKALARLA GÖRÜŞÜYOR

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’e bağlı Sağlık- Sen ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile düzenli olarak görüştüklerini açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada, “Biz Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanı ile pandemi süreci ile ilgili sık sık görüşmeler yapıyor ve yaptığımız görüşmeleri sitemizde yayımlıyoruz.” denildi.

MHP’ye yakınlığıyla bilinen Kamu- Sen’e bağlı Türk Sağlık- Sen de 9 Temmuz Sağlık Bakanı Koca ile görüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin