Yandaş müteahhit Mehmet Cengiz’in adamları, vatandaşların üzerine dozer sürdü

Millete küfretmesiyle hafızalara kazınan yandaş müteahhit Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat’ın dünyada koruma altında bulunan 200 vadiden biri olan Rize İkizdere’deki İşkencidere Vadisi’ne taşocağı açmak istemesine karşı çıkan vatandaşların üzerine dozer sürüldü.

Cengiz İnşaat’ın açmayı planladığı ve 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağı projesine yöre sakinlerinin tepkileri sürüyor. Yeşil vadinin doğal güzelliğinin yok olacağını ve köylerinin ellerinden gideceğini söyleyen vatandaşlar projeye karşı çıkıyor. Yöre sakinleri, İyidere’de deniz doldurularak yapılacak Lojistik Liman projesi için planlanan taş ocağının doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda açılmasını istiyor.

JANDARMA VATANDAŞLARA MÜDAHALE ETTİ

Vadide taşocağı için harekete geçen Cengiz İnşaat’ın iş makineleri, Jandarma desteğiyle vadiye girdi. İş makinesinin önüne çıkan yöre halkı, yolu kesmeye çalıştı. Ancak jandarma ve polis vatandaşlara müdahale etti. Jandarma yolu kapatan köylüleri kenara çekmeye çalışırken bazı köylüler dozerin önünü kesti.

Dozerin sürücüsü ise durmayarak aracı, köylülerin üstüne sürdü. Bu anlar vatandaşlar tarafından kaydedilirken, bir köylü “Ezsin beni” diye seslendi. Jandarma iş makinesinin önünü kesen köylüyü de kenara alınca dozer vadiye girdi. Güvenlik güçleri ise barikat kurarak vadiyi hem araç hem de yaya trafiğine kapattı.

BÖLGE HALKI ‘DUR’ DEDİ

İşkencidere Vadisi’ne giren iş makinesinin çalışma yaptığı alana orman içinden ulaşan köylüler, daha sonra ateş yakıp oturma eylemine başladı. Köylüler oturma eylemi yaparken iş makinesinin çalışmasını durdurduğu bildirildi.

”TAŞ VERMEYECEĞİZ”

Birgün’de yer alan haberde, Yöre sakinlerinden Yüksel Baş şöyle konuştu:

”Bizim çay bahçelerimiz yaşam alanlarımız hep burada. Çaylık alanlarımız var, arılarımız var, su kaynağımız var. Bütün gelirimiz buradan. Taşocağı olursa biz mahvoluruz” dedi. Ayşe Baş ise “Malımızı korumak için buradayız. Gece gündüz burada nöbet tutacağız. Biz buradan yol vermeyeceğiz, mal vermeyeceğiz, taş vermeyeceğiz. Onlar bezecek, biz bezmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Mücadeleden vazgeçmeyeceklerini anlatan Dursun Baş da “Ormanı katlederek liman dolgusu yapılmaz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin