Yandaş medya, yalan haberlerle provokasyon peşinde

Yerel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre AKP’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi en çok yandaş medyayı huzursuz etti. Havuz gazeteleri ve yazarları yenilgiyi provokatif ve yalan haberlerle tersine çevirmeye çalışıyor.

Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak tarafından yönetilen Sabah gazetesinin internet sitesi, dün seçime hile karıştıran 30 kişinin gözaltına alındığını duyuran bir haber yayınladı.

Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada bu haberi yalanladı. Açıklamada “Yerel seçimlere hile karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan kimse yoktur. Sadece seçim günü asayiş kurallarını bozanlara yönelik bazı işlemler yapıldı.” denildi. Aynı haber, İstanul Valiliği tarafından da yazılı açıklama ile yalanlandı. Bunun üzerine Sabah’ın sitesindeki haber yayından kaldırıldı.

Yine Sabah yazarı Hilal Kaplan Twitter hesabından önce Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’daki bütün oyların tekrar sayılmasına karar verdiğini iddia etti. Ancak bir süre sonra ‘Düzeltme!’ yapmak zorunda kaldı ve YSK’nın yeniden oy sayımı değil, itirazların sonuçlarını sisteme girdiğini yazdı.

 

Bir başka provokasyon yandaş haber sitelerinden Haber 7’de yapıldı. Site “Gaziosmanpaşa’da şok görüntüler! CHP’liler polise saldırdı” başlıklı bir haber yayınladı. Ancak bu da bizzat Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu tarafından yalanlandı.

Twitter’dan açıklama yapan Hatipoğlu, “Gaziosmanpaşa Kaymakamı olarak açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. İlçemizde böyle bir olay cereyan etmemiştir. Yerel seçimlerimiz büyük bir huzur ve sükun içinde tamamlanmıştır.” diye yazdı. Bu açıklamadan sonra site haberi kaldırdı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin