Yağ, un, süt… Ürünlere getirilen adet sınırlaması vatandaşı şoke etti

Migros gibi Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunan firma dahil olmak üzere bazı marketlerdeki temel gıda ürünlerine satış sınırlaması getirdi. Marketlerdeki ürün kısıtlamasına ilişkin fotoğrafların paylaşılması sosyal medya gündem oldu.

YAĞ, SÜT VE UN ÜRÜNLERİN SATIŞI SINIRLANDIRILDI

Milli gazetede yer alan habere göre, yağ, süt ve un gibi temel ihtiyaç kapsamında bulunan bu ürünlerin satışına adet sınırlandırılması getirildi. Migros Market’teki süt reyonunda “Migros UHT tam yağlı süt satışları 4 adet ile sınırlandırılmış” ifadeleri yer alırken bununla beraber gelen diğer fotoğraflarda da benzer uyarılar yer aldı.

ZAM MI GELECEK YOKSA KITLIK MI?

Vatandaşlar yorumlarda birbirine kıtlık uyarısında bulunurken hangi genelgeye ya da tebliğe göre bu sınırlandırmanın yapılabildiğinin sorusunu aradılar. Bazı vatandaşlar ise yakın zamanda bu ürünlere zam geleceğini öne sürerken marketlerin stokçuluk yaptığını iddia ettiler.  Söz konusu olayla ilgili kampanya dahilinde böyle uygulamaların sürekli yapıldığı ve büyütülecek bir durumun olmadığı da yer aldı.

Sosyal medyada gündem olan bu durum karşısında vatandaşlar şu yorumlarda bulundu:

*Kıtlık mı var, yoksa böyle bir algı çalışması mı var?

*TL değer kaybettikçe ithalatçı olan ülkemizde kıtlığın olması algı değil gerçektir.

*Yakında zam gelecek söylentisi var. Ticari amaçla bunu suistimal etmesinler diye daha çok halka ulaşsın diye böyle bir şey yapıyorlar.

*Üründe üretim sıkıntısı varsa ve fiyatlar hızla artmışsa; üründen tüm müşterilerin faydalanması için sınırlandırma getirmek çok normal! Aksi halde herkes koliyle ürün alması adaletsiz bir dağılım olacaktır .

*6502 sayılı kanun Madde 6-3 bu tür uygulamaları kesinlikle yasaklamaktadır. Kasada zabıtayı arayın kanunu gösterin istediğiniz kadar alıp çıkın. Kimse kanundan üstün değildir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin