Winston Churchill’in 2. Dünya Savaşı sırasında yaptığı tabloya rekor fiyat

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere eski Başbakanı Winston Churchill’in yaptığı ve ABD Başkanı Franklin D.Roosevelt’e doğum gününde hediye ettiği daha sonra da Angelina Jolie’nin koleksiyonuna giren tablo 8,3 milyon sterlinlik rekor fiyatla alıcı buldu.

Jolie Family Collection tarafından 1 Mart’ta 8 milyon 300 bin sterline satılan “Tower of Koutoubia Mosque” (Kütübiyye Camii Minaresi) adlı eser, dünya tarihine damgasını vuran İngiltere’nin eski başbakanı Winston Churchill’in ilham aldığı yer olan Fas’ın Marakeş kentinde gün batımının uzun gölgeleri ve sıcak tonlarını içeriyor. Jolie’nin eski eşi Brad Pitt, Churchill’in gün batımı betimlemesi olan tabloyu, 2011’de Jolie’ye hediye olarak satın almıştı.

2. Dünya Savaşı sırasındaki tek tablo

DW’nin aktardığına göre, modern İngiliz sanatının uzmanı olan Nick Orchard tablonun özelliklerini “Churchill ilk kez 1935’te Fas’ı ziyaret etti. Orada ışığın kalitesine aşık oldu. İlham aldı” ifadeleriyle anlattı. Tablo, Churchill’in 1939 ile 1945 yılları arasında 2. Dünya Savaşı sırasında yaptığı tek resim olarak biliniyor. 1943 yılının Ocak ayında, Nazi Almanya’sına karşı strateji oluşturmak için Fas’daki Kazablanka Konferansı’na katıldıktan sonra Churchill, Roosevelt ile yakındaki Marakeş’te buluşmuştu. Churchill’in resmi bu konferanstan sonra yaptığı ifade ediliyor. Tablonun yeni sahiplerinin kimler olduğu konusunda açıklama yapılmadı.

Winston Churchill’in yaptığı ve Angelina Jolie’nin koleksiyonuna giren tablo

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin