Wilders’in partisinde vekillik yapan Klaveren Müslüman oldu

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM,Tr724

Geert Wilders’in Özgürlük Partisi’nde (PVV) 4 yıl milletvekilliği yapan Joram van Klaveren Müslüman oldu.

İslamı eleştirmek için kitap yazmaya başlayan ancak araştırmaları esnasında İslam’ın engin hoşgörüsü ve ilme olan açıklığına şahit olduğunu, bunun da bakış açısını değiştirdiğini belirten Joram van Klaveren, Müslüman olduğunu ilan etti.

KLAVEREN: YILLARCA İSLAM’A OLUMSUZ ÖNYARGIYA KATKIDA BULUNDUM

Van Klaveren, NRC Handelsblad gazetesine yaptığı açıklamada özeleştirilerde de bulundu. Van Klaveren, “Yıllardır İslam hakkında birçok olumsuz önyargıya katkıda bulunduğunu fark ettim. Bu açıdan bu önyargıları bir tarafa bırakarak derinlemesine araştırma yapmam neticesinde İslam dinini seçmeye karar verdim.” dedi.

Joram Jaron van Klaveren (39), Amsterdam’daki Vrije Universiteit’te dini araştırmalar okudu. Daha sonra ortaokullarda din ve sosyal bilgiler dersleri verdi. 2006’dan 2009’a kadar Liberal Parti VVD’de Almere Belediye Meclis üyesi olarak çalıştı. 2010 seçimlerinden sonra, 2014’te PVV partisinden ayrılarak, Bontes / Van Klaveren Grubunu kurdu. Daha sonra Geert Wilders’in Partisi  PVV’den ayrıldı. Bu partiden ayrılma nedenini de Geert Wilders’in, Fas kökenliler için sarf ettiği ırkçı sözleri etkili oldu. Van Klaveren, ülkede 2017’de yapılan genel seçimlerde kendi kurduğu partiden aday olmuş fakat yeterli oy alamadığı için siyasete veda etmişti.

‘SEN MEMNUNSAN BEN SANA ENGEL OLMAM’

Müslüman olduktan sonra gayrimüslimlerin İslam karşıtı düşüncelerini çürüten bir kitap çıkaran Joram van Klaveren, kararına eşinin verdiği tepkiyi ise şöyle antattı: “İslam’ı tüm aşkımla açıklamak istiyorum. Eşim Müslüman olduğumu kabul ediyor. ‘Bundan sen memnunsan ben sana engel olmam. Saygı duyarım’ dedi.”

DAHA ÖNCE DE VAN DOORN MÜSLÜMAN OLMUŞTU

Wilders’in Partisinden Eski Vekil  Arnoud van Doorn da Müslüman olmuştu. Eski PVV’li Arnoud van Doorn Twitter hesabından, “yeni bir başlangıç” diye mesaj attıktan sonra Arapça Kelime-i Şahadet getirdiğini açıklamıştı. Twitter mesajını doğrulayan Van Doorn, herhangi bir dine bağlılığı özel hayat olarak gördüğü için bu konuda daha fazla konuşmak istemediğini söylemişti.

1 YORUM

  1. Adam dinini degistiriyor. Anladigim kadariyla ulkesinde pek umursayan yok yani iyi anlamda herkes saygi duyuyor. Bizde de akp li biri akp yi biraktim dese ya iceri alirlar yada daha beter ederler. Mhp ye gecmedigi surece tabi…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin