“Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için düşündüğü Türkiye’den vazgeçti”

Otomotivin Alman devi Volkswagen (VW), bir süredir gündemde olan yurt dışındaki yeni fabrika yatırımı için görüşmeleri hızlandırdı. Son 1,5 ayda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu aday ülkelerle görüşen VW yetkililerinin, alternatifleri dörde düşürdüğü belirtiliyor.

Daha önce belirtilenin aksine nihai kararın kasım ayında değil, yılın ilk yarısında açıklanacağı iddia ediliyor. Ancak yakın bir zamana kadar en güçlü adaylardan biri olarak görülen Türkiye’nin, ülkedeki ekonomik gelişmelerden dolayı şansını kaybettiği öne sürülüyor.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel’in haberine göre, ocak ayında yapılan Detroit Auto Show’da VW’nin, bünyesindeki Skoda ve Seat markaları için yurtdışında yeni bir fabrika yatırımı yapacağı ve bunun için Türkiye’nin en güçlü adaylardan biri olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştı. Türkiye dışında Bulgaristan, Sırbistan, Romanya ve Makedonya da aday ülkeler arasındaydı.

Siyasi kararlar, ekonomik kararları gölgelemezse…

Konuyla ilgili geçen aralık ayında konuşan sektör temsilcileri, Türkiye’nin en güçlü aday olduğunu ve şansının çok yüksek olduğunu vurgulayarak, “Siyasi kararlar, ekonomik kararları gölgelemezse yatırım kesin Türkiye’ye geliyor.” vurgusu yapmıştı.

Doğuş Otomotiv Başkanı Ali Bilaloğlu, “Türkiye açık ara en donanımlı aday” derken, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, “Türkiye için bu büyük yatırım kararının kesinleşmek üzere olduğunu düşünüyorum” yorumunu yapmıştı. VW yetkilileri yeni yatırım kararıyla ilgili nihai kararın Kasım 2019’da verileceğini açıklamıştı.

Ocak ayında Türk yetkililerle görüştüler

Ancak Volkswagen’e yakın kaynaklara göre, Alman otomotiv devi son birkaç haftadır aday ülkelerle görüşmeleri hızlandırdı. Ocak sonunda Türkiye’de bakanlık yetkilileri ile bir araya gelen VW yöneticileri, şubat ayında ise Bulgar bakanlarla bir görüşerek yatırım planı için değerlendirmeler yaptı. Türkiye’de yapılan görüşme basına yansımazken, Bulgaristan’da yapılan toplantı, hem Bulgar hem de Alman basınında yer aldı.

Bu haberlerde Bulgaristan ile görüşmelerin oldukça iyi geçtiğine yer verilirken, yakın bir zamana kadar güçlü bir aday olan Türkiye’nin ise otomotiv sektöründe yaşanan daralma nedeniyle şansını kaybettiği iddia edildi. Sırp medya kuruluşu Vecernje Novosti da bu ayın başında konuyu gündemine taşıyarak, VW Group’un Skoda ve Seat markalarının üretimi için Sırbistan’ı seçtiğini iddia etti.

Automotive News Europe: Favori aday Sırbistan

Bulgar, Alman ve Sırp basının ardından bugün ise Avrupa’nın önde gelen otomotiv yayınlarından Automotive News Europe, konuyu gündeme taşıdı. Automotive News Europe’da yer alan habere göre, yeni Skoda fabrikası için aday ülke sayısı daraltıldı.

Skoda CEO’su Bernhard Maier’in aday ülke sayısının dörde düşürüldüğünü ifade ettiği ancak bu ülkelerin hangileri olduğunu açıklamadığı belirtiliyor. Haberde, Skoda’nın yeni fabrika yatırımı için seçim yapmaya çok yakın olduğu ve Sırbistan’ın favori ülke olarak öne çıktığı belirtiliyor.

Türkiye, daralma sebebiyle favori olmaktan çıktı

Automotive News ayrıca farklı haber kaynaklarına dayandırarak Türkiye’nin tercih edilen bir ülkeyken, iç pazarda yaşanan daralma nedeniyle favori olmaktan çıkarıldığını yazdı. Haberde Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç pazarının yüzde 3 daraldığı, buna bağlı olarak üretimin de yüzde 9 azaldığı hatırlatıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin