Volkanın patladığı Hawaii’de yolları lavlar kapattı, arabaları böyle yok etti

ABD’ye bağlı ada bölgesi Hawaii’de yer alan Kilauea Yanardağı, geçtiğimiz hafta perşembe günü beklenmedik bir şekilde faaliyete geçti. Yaşanan patlamanın ardından bölgede 2 ila 5 arasında değişen depremler meydana geldi, son olarak 6.9’luk bir depremle daha vurulan Hawaii’de evler yıkıldı.

Hawaii, tarihinin en şiddetli doğal afet dönemlerinden birisini geçiriyor. Kilauea Yanardağı’nın patlamasından sonra binlerce kişi, bölgeden tahliye edildi. İnsansız hava araçları ile izlenebilen bölgede otoyol çatlaklarının arasından çıkan lavlar, ormanların içinden akıyor. Patlamanın etkisiyle lavların yaklaşık 46 metre yüksekliğe kadar çıktığı söyleniyor. Bölgedeki alarm düzeyine en yükseğe çıkartan uzmanlar, turistlere hızla bölgeden ayrılma çağrısında bulundu.

Volkanın yakınında bulunan Puna kentindeki 10 bini aşkın insan, evlerini terk etmek zorunda kaldı. 9 evin kullanılamaz hale geldiğini tespit eden yetkililer, acil durumun devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda bölgede 9 farklı yerde çatlaklar meydana geldi ve lavlar, bu çatlaklardan çıkmaya devam ediyor. Peşi sıra deprem yaşanan bölgedeki en şiddetli sarsıntının büyüklüğü 6.9’du ve sarsıntılar hala sürüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin