Virüs salgınını kimse umursamayınca toplu asker uğurlama yasaklandı!

Türkiye’de koronavirüs salgını sonucu can kaybı artarken yapılan tüm uyarılara rağmen asker uğurlama için yüzlerce kişinin otogarlarda toplanması üzerine İçişleri Bakanlığı toplu asker uğurlama törenlerine geçici süreyle izin verilmemesi istedi.

İçişleri Bakanlığı. 81 il valiliğine toplu asker uğurlama törenleri ile ilgili yazı gönderdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, 81 il valiliğine ‘asker uğurlama töreni’ ile ilgili gönderilen yazıda, koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla vatandaşların toplu olarak bulundukları bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması, düğün, konferans, seminer ve toplantıların geçici süreliğine ertelenmesi başta olmak üzere birçok farklı tedbir alındığı hatırlatıldı.

“SALGIN RİSKİ ARTABİLİR”

Yazıda askere gidecekler için toplu olarak uğurlama törenleri düzenlendiği, bu durumun salgın riskini artıracağının değerlendirildiği belirtilerek bu tür faaliyetlerin geçici süreliğine gerçekleşmemesi gerektiği kaydedildi.

Valiliklerden, bu kapsamda söz konusu faaliyetlere geçici süreliğine izin verilmemesi için il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarından gerekli kararların alınarak vatandaşlara duyurulması, kararlara uymayanlar hakkında gerekli idari ve adli işlemlerin yapılması istendi.

GÖRÜNTÜLER ‘PES’ DEDİRTTİ

Koronavirüs önlemleri kapsamında uzmanlar ve yetkililer ‘sokağa çıkmayın’ çağrısına rağmen, yüzlerce vatandaş otogarlarda asker uğurladı. İstanbul, Kocaeli, Konya ve Bursa başta olmak üzere yurdun birçok yerinde uyarıları dikkate almayan vatandaşlar, bazı yerlerde polis müdahalesi ile karşılaştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin