Vinicius Jr. ya Neymar ya da Ödegaard olacak

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Dünya futbolunun bir numaralı kulüplerinden olan Real Madrid denilince akla yıldızlar topluluğu oyuncular gelir. Zidane, Figo, Ronaldinho, Beckham, Cristiano Ronaldo ve Gareth Bale gibi yıldızları rekor ücretle kadrosuna katan Real Madrid’in bu sezon kadrosuna kattığı en pahalı oyuncu Vinicius Jr. oldu. 45 milyon Euro ödenerek kadroya katılan Vinicius’dan beklentiler oldukça yüksek. Herkes ‘Yeni Neymar’ diyor ama Martin Ödegaard olma ihtimali de yok değil.

Yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo’yu Juventus’a satan Real Madrid, listesinde bulunan Harry Kane, Eden Hazard gibi isimleri kadrosuna katmaya muvaffak olamadı. Real Madrid’in listesinin değişmez ismi Neymar’dı. Barcelona’dan PSG’ye geçen sezon 222 milyon Euro gibi rekor bir ücretle giden Neymar’ı kadrosunda görmek için kesenin ağzını sonuna kadar açmıştı. Ancak karşısında paraya ihtiyacı olmayan bir PSG bulmuştu. Real Madrid’in Neymar aşkı yeni değildi. Yıldız oyuncu için Barcelona ile verdiği transfer savaşından yenik çıkmıştı. Neymar’ı elinden kaçıran Real Madrid, ‘yeni Neymar’ olarak tanımlanan Vinicius Jr. için elini bu kez çabuk tutmak istiyordu. İşte 45 milyon Euro ödeyip sezonun en pahalı transferi olarak kadrosuna kattığı Vicicius Jr.’nin hikayesi böyle başlıyordu.

12 Temmuz 2000’de Rio’nun kenar semtlerinden Sao Goncalo’da dünyaya gelen Vinicius meşin yuvarlakla henüz 5 yaşında tanışıyordu. Ülkenin güçlü takımlarından Flamengo’nun kapısından adımını içeri attıp, yeteneğini daha küçük yaşta sergileme şansı buluyordu. Oynadığı futbolla akranlarına fark atıyordu. Yaşı büyükdükçe futbolu gelişiyordu. Henüz 10 yaşına girdiğinde Vinicius Jr. adı bir çok menajerin listesine giriyordu. Ancak küçük bir problem vardı. Annesine oldukça bağlı olan Vinicius Jr. evden ayrılmak için çok erken olduğunu düşünüyordu.

Flamengo’da 11 yılı geride bırakırken, Real Madrid gibi bir dünya devi Vinicius Jr. için geliyordu. 16 yaşında Flamengo’nun formasını giymeye başlayan Vinicius, Brezilya U17 milli takımıyla Güney Amerika şampiyonluğu sevinci yaşıyordu. Şampiyonluğun gelmesinde attığı 7 golle önemli rol oynuyordu. Artık herkesin ‘yeni Neymar’ gözüyle baktığı Vinicius Jr. için Real Madrid 45 milyon Euro’yu gözden çıkarıyordu. 16 yaşında kemdini Real Madrid oyuncusu yapan imzayı atıyordu. Ancak imza 2 yıl önce atılmasına rağmen, Real Madrid kadrosuna 18 yaşına geldiğinde katılmasına karar veriliyordu. Real Madrid bu kez elini hızlı tutuyordu. Genç yıldızın ezeli rakiplerinden birine gitmesine engel oluyordu.

Vinicius, Brezilya futbolunun ‘yeni Neymar’ı olarak lanse edilince doğal olarak iki futbol arasında kıyas yapılıyor. Neymar 14, Vinicius 16 yaşında profesyonel kontrat yaptı. A takım formasını Neymar 17 yaşında giyerken, Vinicius 16 yaş 10 aylıkken Brezilya 1. liginde ter dökmeye başladı. İki arasında yapılan karşılaştırmalarda Vinicius önde bulunuyor. Ancak futbol istatistiklerden ibaret değil. Sahaya yansıtmak gerekiyor. Neymar bunu genç yaşında Barcelona’da ortaya koyup, dünyanın en pahalı futbolcusu oldu.

Vinicius Jr. büyük umutlarla transfer edildi. Ya ‘yeni Neymar’ olup Real Madrid taraftarını mutlu edecek, ya da Martin Ödegaard gibi hayalkırıklığı olacak. Norveçli Martin Ödegaard, henüz 15 yaşındayken 2015’te 2,8 milyon Euro bedelle Real Madrid kadrosuna katılmıştı. Avrupa futbolunun yeni yıldız adayı olarak gösterilen Ödegaard, beklentilerin altında kalıp forma şansı bulamamıştı. Real Madrid çareyi genç oyuncusu kiralık göndermede bulmuştu. Hollanda Ligi takımlarından Heerenveen’e kiralanan Ödegaard bu sezon bir başka Hollanda ekibi Vitesse’ye kiralandı. Ancak Ödegaard, kiralık gittiği takımlarda ortaya koyduğu futbolla da gözdoldurmadı. Bakalım Vinicius Jr. nasıl bir performans gösterecek. Önünde iki yol var, ya Neymar ya da Martin Ödegaard olacak!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin