Video skandalından sonra Avusturya’da koalisyon sona erdi, erken seçim yapılacak

Avusturya’da koalisyon ortağı aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, rüşvet pazarlığı yapıldığı ileri sürülen videosunun yayınlanması üzerine istifa etmişti. Video skandalının ardından Başbakanı Sebastian Kurz, koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıkladı.

Alman basında yer alan görüntülerinde Strache’nin 2017’deki seçimler öncesinde Rus bir oligarkın yeğeni olduğu belirtilen bir kadına partisine destek vermesi durumunda devlet ihalelerinin şirketine verileceğini söylediği ortaya çıkmıştı.

Alman Spiegel dergisi ile Süddeutsche Zeitung’un gündeme getirdiği video görüntülerinde, Heinz-Christian Strache ve kendi partisinden yakın çalışma arkadaşı Johann Gudenus, Avusturya’ya 250 bin Euro yatırım yapma vaadinde bulunan ve bunun “kara para” olabileceğini birkaç kez dile getiren bir kadına karşılığında kamu ihalelerinde yardım vaadinde bulunuyor.

Görüntülerde ayrıca, Avusturya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Kronen Zeitung’un, parlamento seçimlerinden üç hafta önce Rus yatırımcı tarafından satın alınması ve bu gazetenin desteği ile FPÖ’nün birinci sıraya taşınması halinde Strache’nin “Her şey hakkında konuşabiliriz” ifadesi yer alıyor.

“Yakın tarihin en büyük skandalı”

Avusturya’daki muhalefet partileri ise Strache’nin gizlice çekilen video görüntülerini “skandal” olarak nitelendirdi. Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) olayın, Avusturya yakın tarihinin en büyük skandalı olduğu açıklamasını yaptı. Yeni Avusturya ve Liberal Forum’dan (Neos) ise yaşananların ardından erken seçime gitmenin kaçınılmaz olduğu açıklaması geldi.

Aşırı saheğcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache

Protesto gösterileri

Bu arada başkent Viyana’da, başbakanlık binası önünde erken seçim talebiyle bir protesto gösterisi düzenlendi. Avusturya polisinin verdiği bilgiye göre kent merkezindeki eyleme yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Protestocular burada attıkları sloganlarla erken seçim kararı alınmasını talep etti.

Almanya Dışişleri Bakanı’ndan tepki

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’u FPÖ ile koalisyon hükümeti kurmuş olması dolayısıyla eleştirdi. Maas, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte “Sağ popülistler özgürlüğün düşmanı. Sağ popülistlerle işbirliği yapmak sorumsuzluktur” şeklinde konuştu. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yaklaştığı bu dönemde sağ popülistlere açık bir şekilde karşı konulması çağrısında bulundu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin