Veyis Ateş inkar etti, Baran Korkmaz yayına bağlandı: ‘Yalan söylüyor, benden 10 milyon Euro istedi’

Eski Habertürk programcısı Veyis Ateş’in Halk Tv’de İsmail Saymaz’la katıldığı programda, Sezgin Baran Korkmaz’dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla arasını bulma karşılığında 10 milyon avro istediği’ iddialarına ilişkin, “10 milyon avroluk bir talep aramızda geçmedi. 10 milyon avroyu istemedim” dedi.

Bunun üzerine programa bağlanan Sezgin Baran Korkmaz, Veyis Ateş’in yalan söylediğini açıkladı. Korkmaz, “Veyis Ateş avukatım üzerinden bana ulaştı. Yardımcı olabileceğini söyledi. Ben bu konuşmayı ispatlayamazsam yarın Türkiye’ye geliyorum. Veyis Bey beni Ankara’ya gitmeden beni aradı. Haksızlığa uğradığımı söyledim. Benimle uğraşan bir lobi olduğunu, o sırada arkadaşlarım gözaltına alındı. Veyis Ateş, 10 milyon euroya aracı olacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

İşte o açıklamalar;

 

Sedat Peker’in video ve tweetlerinde ‘karanlık ilişkiler’ içinde bulunduğunu belirttiği Ateş’in işadamı Sezgin Baran Korkmaz’dan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla arasını bulma karşılığında 10 milyon avro istediği öne sürülmüştü. Ateş iddialar hakkında açıklama yapmamıştı.

Dün ise Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, gruba bağlı Habertürk’ün programcısı Veyis Ateş’in istifa ettiğini açıklamıştı.

Ateş, Halk TV’de soruları yanıtlıyor. Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’a göre Ateş, iddialar hatırlatılınca “Açık açık sorun, açık açık konuşacağım” demiş.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın sorularını cevaplayan Ateş’in açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

*(Sezgin Baran Korkmaz’la ne zaman tanıştın?) Sezgin Baran Korkmaz’la- geçtiğimiz temmuzda Paramount Hotel’e davetli olarak gittim. Zaten o zamanlar tatildeydim. Bir arkadaşımın teknesindeydim. Benim teknem değil.

*Paramount Hotel’e beni Cihan Ekşioğlu davet etti. Bir defa gittim otele. Para ödemedim. Davetli olarak gittim. Davetli olarak daha önce bu tarz yerlere gittim. Daha lükslerine de gittim.

*Otelde kahvaltı yaptığım sabah biri yanıma geldi. Tanışma bir. İstanbul’da bir balıkçıda bir kere daha tanıştık. Tanışma iki.

*Kasım olabilir aralık olabilir. Yurtdışına çıktıktan iki hafta sonra. Bir tanıdığım dedi, Baran Korkmaz seni aramak istedi. Dedim arasın.

*Dedi ki “Ben şöyle mağdur edildim, böyle mağdur edildim.” Lütfen mesajımı İçişleri bakanına iletir misin?

Süleyman Soylu ‘keşke telefonu açmasaydın’ demiş

*Bakana gittim dedim “SBK beni aradı böyle şeyler dedi.” O da dedi ki “Keşke açmasaydın.”

*(Saymaz: İki defa tanıştığın biri senden bunları bakana iletmeni istedi neden kabul ettin bunu?) Mesela şu bakanlıkta bu bakanlıkta bir sürü telefonlar geliyormuş bana ya(!) Iııı… “Çoluğum çocuğum var.” İsmail bilmiyorum neden beni aradığını bilmiyorum.

*(Saymaz: SBK diyor ki benim avukatımı bulmuş bana ulaşmaya çalışıyor.. Sen mi onu aradın o mu sen aradın) Ömrü hayatımda onunla iki kere karşılaştım. Ben onu aramadım.

*Aradan geçti bir ya da iki hafta.. “Abi çok zor durumdayım”.. Dedim “Hukuk yolları yargı yolları.. Sen koskocaman SBK’sın senin avukat ordun yok mu?”

*Sonrasında abi ne gerekiyorsa yapayım ne gerekiyorsa vereyim. Çoluğum çocuğum var.

*(Saymaz: Yılman’ın yazdığı konuşma sana ait değil mi?) Değil.

*10 milyon avroluk bir talep aramızda geçmedi. 10 milyon avroyu istemedim.

*Adam bana diyor ki “Bu memlekette lobiler var klikler var.” Bakan diyor ki “Gelecek yargıya teslim olacak.”

*(Saymaz: Ben bu konuşmayı dinledim) Konuşma bana ait değil.

*(Saymaz, konuşmaları okuyor) Yav İsmail… Benim böyle bir görüşmem yok. Bu adamın bana anlattığı dertleri var.

*(Konuşmada geçen) Klik ve lobiler kimse araştırsın.

*(Saymaz: 5-6-7-8 Ocak tarihlerinde neredesin?) İstanbul’dayım. (Saymaz: Ankara’da değilsin?) Değilim.

*10 milyon avrom olsa nereye saklayabilirim?

*Ben kimim ki hangi lobiyi, kliki bulabilirim ki? Bakan diyor ki, “Gelecek yargıya teslim olacak. Bizi uluslararası sıkıntıya sokuyor bu herif.”

*(Saymaz: Bir haftadır neden susuyorsun?) Üstüne daha ne yağacağını bilmediğim için. Bekledim herkes eteğindeki taşları döksün.

*Bakanlık bana araba tahsis etmedi. Korumam var üç yıldır.

*Peker’le Kuruçeşme’de bir mekanda dört beş kişi oturduk yemek yedik. Ne siyaset ne para alışverişi konuştuk.

*Saymaz: Sezgin Baran Korkmaz yayın bağlanmak istiyor.

*(Sezgin Baran Korkmaz yayına bağlandı.)

*SBK: Eğer bu konuşma geçmediyse yarın uçağa atlayıp Türkiye’ye geleyim.

*SBK: Veyis Ateş bana bu işi halledebileceğini söyledi.

*SBK: Veyis Ateş beni aradı, belli lobilerle görüştüğünü söyleyerek 10 milyon avro istedi.

*(Korkmaz, yayından çıktı.)

‘Bakan beni aradı, progrmaka çıkmak istedi’

*(Saymaz: Neden bu ilişkilerde adın geçiyor?) (Soylu yayını) O yayından sonra geldi bunlar benim başıma. Sayın bakan beni aradı dedi ki, “Veyis ben Habertürk’e çıkmak istiyorum.”

*(Saymaz: Peker, Erdal Aras diye birinin seni aradığını iddia etti.) DYP’de İstanbul il yönetiminde birlikte çalıştık. O gün de şakalaştık.

Canlı yayın sürerken, Sedat Peker tweet attı şunu sordu:

“Süslü süleyman İçişleri Bakanlığında Sezgin Baran Korkmaz’la ayın 4’ünde görüşmedi mi? Sonra ertesi günü Sezgin Baran yurtdışına çıkmadı mı? Ben senin sıkıntılarını çözeceğim, o sürede sen yurtdışına çık demedi mi?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin