Vergi kaçakçıları da dürüst mükellef sayılacak; indirimden yararlanacak!

Devletten vergisini kaçırmayan, borçlarını zamanında ödeyen dürüst mükellefleri ödüllendirmek için çıkarılan yüzde 5’lik vergi indiriminin kapsamına, aftan yararlanıp pişman olanlar da eklendi. İndirimden vergisini düzenli ödeyen ancak maaş karşılığı çalışan işçi ve memur gibi Gelir Vergisi mükellefleriyle bankalar ve sigorta şirketleri ise yararlanamıyor. Mükellef çok dürüst olsa da ödül olarak indirilecek vergi tutarı 1 milyon lirayı aşamayacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yüzde 50’ye varan oranlarda zam yaptığı torba yasaya, bir de vergiye uyumlu dürüst mükelleflere yönelik bir madde eklenmişti. Mükelleflerin dürüst sayılıp yüzde 5 indirim hakkından yararlanabilmesi için indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son 2 yıla ait vergi beyannamelerini yasal süresi içerisinde Maliye’ye vermiş olması ve beyan ettiği vergilerini de yine yasal süresi içerisinde ödemiş olması gerekiyor. Ayrıca ödülü alabilmek için Maliye tarafından vergi kaçağı nedeniyle incelemeye alınmamış olma şartı da aranıyor. Torba yasa ve bu düzenlemeye açıklık getiren yeni tebliğe göre, çıkarılan vergi aflarından yararlanıp, pişmanlıkla düzeltme beyannamesi vermiş mükellefler ile incelemeye alındıkları halde Maliye ile uzlaşmaya giderek incelemeyi kaldırmayı başaran kişi veya şirketler de yüzde 5’lik indirim ödülünü alabilecekler.

İNCELEMEDEN YIRTACAKLAR

Sözcü’nün haberine göre, Maliye’ye kazandığından çok daha düşük tutarda gelir beyan eden bir mükellef, eğer son çıkarılan aflardan yararlanıp pişmanlıkla beyanını gerçek gelirine, hatta gerçek gelirinin de altında bir rakama yükseltmişse, ‘’Vergiye uyumlu ve dürüst mükellef” kabul edilip yüzde 5’lik indirimle ödüllendirilecek. Bu mükellef ödülün yanı sıra, geriye dönük vergi incelemelerinden de kurtulacak. Aynı şekilde şüphe üzerine hakkında vergi incelemesi yürütülen bir mükellef de Maliye ile uzlaşıp, uzlaşmadan çıkan düşük tutarlı vergisini ödemişse yine ‘’dürüst” sayılıp yüzde 5 daha az vergi ödeme hakkına kavuşacak. Buna göre örneğin 100 bin lira vergi ödemesi gereken bir mükellef, ödül sayesinde 5 bin lira indirim hakkından yararlanıp 95 bin lira vergi ödeyecek.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin