Veresiye alışveriş yapanların sayısı yüzde 32 arttı

İstanbul İstatistik Ofisi’nin araştırması vatandaşın alım gücü ve bakkalların yaşadığı zorluklara ilişkin çarpıcı veriler ortaya koydu. Pandemi öncesi döneme göre, bakkallardan veresiye alışveriş yapan kişi sayısı yüzde 32, bakkalların veresiye defterinde yazan toplam borç tutarı yüzde 55 arttı.

İstanbul İstatistik Ofisi’nin araştırmasına göre, veresiye talebinin en yüksek olduğu ilk üç ürün; ekmek, yumurta ve sigara oldu.

İstanbul Planlama Ajansı bünyesinde faaliyette bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi’nin hazırladığı “İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması” yayımlandı. Kentin 39 ilçesindeki 402 mahalle bakkalı ile 21-25 Ocak tarihleri arasında görüşülerek yapılan araştırmada, mahallelerdeki ekonomik şartlara dair önemli bulgular ortaya çıktı.

Araştırmada, yurttaşın alım gücü ve küçük esnafın içinde bulunduğu zorluklarla ilgili çarpıcı veriler yer alıyor.

Bakkalların içinde bulunduğu ekonomik durum, rakamlara şöyle yansıdı:

10 YILDA BAKKAL SAYISI ÜÇTE BİR AZALDI

Zincir market şube sayılarındaki yüzde 100’ün üzerindeki artış, bakkalların ekonomik zorluk yaşamasına neden oldu. Son on yılda, Türkiye genelinde faaliyet gösteren bakkalların sayısı yüzde 30’un üzerinde azaldı. İstanbul’da ise 20 bin civarında bakkal faaliyetlerine devam ediyor.

BAKKALLARIN YÜZDE 71’İ VERESİYE DEFTER TUTUYOR

Bakkallara pandemi öncesinde ve pandemi sürecinde veresiye defteri tutup tutmadığı soruldu. Pandemi sürecinde veresiye defteri tutan bakkal sayısının pandemi öncesine göre benzer oranda seyrettiği gözlendi. Her iki dönemde de bakkalların yaklaşık yüzde 71’inin veresiye defteri tuttuğu görüldü.

EN FAZLA VERESİYE TUTULAN ÜRÜNLER

“Veresiye taleplerini düşündüğünüz zaman, en sık veresiye yazdırılan ürünü söyler misiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda, ekmek ilk, yumurta ikinci ve sigara üçüncü sırada yer aldı. Bu üç ürünü ise sırasıyla; peynir, yağ, çay, bakliyat, süt, şeker ve yoğurt takip etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin