Venezuela’da 7 milletvekili ‘vatana ihanet’le suçlandı

Venezuela’da Yüksek Mahkeme, Devlet Başkanı Nicholas Maduro’ya karşı geçen hafta gerçekleşen başarısız darbeye destek verdikleri gerekçesiyle 7 milletvekili hakkında ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla hukuki süreç başlattı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Yüksek Mahkeme’nin açıklamasından kısa süre sonra Ulusal Meclis, söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdı. Bu kişiler arasında Ulusal Meclis’in eski başkanlarından Henry Ramos Allup da var.

Yaklaşık 30 kadar askerle orduya ayaklanma çağrısı yapan Ulusal Meclis’in şimdiki başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido ise hukuki süreç başlatılan isimler arasında bulunmuyor. Guaido kararın ‘yasa dışı’ olduğunu savundu.

Açıklamada, Başsavcı Tarek William Saab’ın ‘cezai soruşturmayı’ yürüteceği ve milletvekillerinin ‘vatana ihanet’ ve ‘komplo’ suçlarından yargılanacakları kaydedildi. Devlet Başkanı Maduro’dan sonra yönetimin en güçlü ikinci ismi olarak bilinen Ulusal Meclis Sözcüsü Diosdado Cabello, 3 milletvekilinin daha belirlendiğini ve onların da aynı süreçten geçeceğini kaydetti.

Haklarında hukuki süreç başlatılan diğer milletvekilleri şunlar: Edgar Zambrano, Luis Florido, Marianela Magallanes, Simon Calzadilla, Americo De Grazia ve Richard Blanco.

Ulusal Meclis ayrıca, 30 Nisan’daki ayaklanmayı destekleyen tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağını duyurdu.

ABD Venezuelalı hakimleri uyardı

Washington’dan Yüksek Mahkeme’nin bu adımına sert tepki geldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme hakimlerine yönelik yaptırımlar getirilebileceğini ima etti. Pence, “Eğer Venezuela’da Yüksek Mahkeme, hukukun üstünlüğünü savunan anayasanın buyruklarına yüzünü dönmezse, ABD 25 hakimi bu davranışlarından sorumlu tutacaktır” dedi.

Öte yandan Pence, Maduro’ya karşı gelen eski istihbarat başkanı General Christopher Figuera’ya uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırıldığını açıkladı, Figuera’nın muhalefete katılmasının diğer üst düzey ordu mensuplarına da ilham vermesini umduğunu söyledi.

Pence, “Washington anayasa ve hukukun üstünlüğü için harekete geçen herkes için yaptırımların kaldırılması seçeneğini gözden geçirecektir” dedi.

Pence ayrıca, ABD donanmasına ait hastane gemisi USNS Comfort’un ekonomik durum nedeniyle komşu ülkelere kaçan Venezuelalılara yardım edebilme amacıyla Haziran ayında 5 aylık bir görev için bölgeye gönderileceğini söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin