Vatandaşın mutfağı yangın yerine döndü: Gıda enflasyonu yıllık yüzde 29,7

Açlık sınırı ve gıda enflasyonu araştırmasının sonuçlarını paylaşan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, temel gıda ürünlerindeki enflasyon nedeniyle vatandaşın mutfağındaki yaşanan yangını gözler önüne serdi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR’ın araştırmasına göre, şubat ayında açlık sınırı 3 bin 313 lira oldu. Aynı araştırmaya göre gıda enflasyonu ise yıllık yüzde 29,7 oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR, Ankara’daki market ve pazarlardan 76 gıda maddesinin fiyatının araştırılmasıyla hazırladığı raporunu açıkladı.

AÇLIK SINIRI 3 BİN 313 LİRA OLDU

Rapora göre, Ocak ayında 3 bin 267 lira olan açlık sınırı 46 lira artarak 3 bin 313 liraya çıktı. Şubat ayında gıda fiyatları önceki aya göre yüzde 2.8 arttı. Ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre değişmedi.

Meyve fiyatı yüzde 4.3, sebze fiyatı ise yüzde 2.7 arttı. Gıda fiyatlarında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29.7 oranında artış görüldü. Oransal olarak en büyük artış, yüzde 55.8’le sebzede görüldü. Bunun yüzde 35.4’le süt, süt ürünleri ve yumurta takip etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin