Vatandaş, geçmeyen araçlar için üç köprüye 2,3 milyar lira ödedi

Yap işlet devret modeliyle üretilen kamu projelerinde, ihaleyi kazanan firmalara verilen devlet garantileri, proje maliyetini aşacak seviyelere geldi. Devlet sadece geçen yıl Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Selim Köprüsü ve Avrasya tüneli için yüklenici firmalara 2 milyar 283 milyon lira “araç garantisi bedeli” ödedi. Böylelikle geçmediği köprülerin parası da vatandaştan çıktı.

Hazine’nin ödediği araç garanti ücretleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın soru önergesine verdiği cevapla ortaya çıktı.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ KARA DELİK GİBİ

IPA Haber Ajansı’nın aktardığana göre; araç başına garanti geçiş ücreti 35 dolar, dönem kuru ile 141 lira olan Osmangazi Köprüsü’nde devletin istediği indirim gereği geçiş yapan araçlardan 68 lira ücret alındı.

Devlet her araç başına aradaki yaklaşık 70 liralık farkı ve günlük 40 bin araç geçiş rakamına ulaşılamadığı için, geçmeyen araç başına 141 lira ücreti işletmeci firmaya ödedi. Osmangazi Köprüsü’nün 2017 yılı maliyeti Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte 1 milyar 742 milyon lira oldu. Hazine, işletmeci firmaya KDV hariç toplam 1 milyar 613 milyon lira ödedi.

2018’DE DE TABLO AYNI

Osmangazi Köprüsü için 2017 yılındaki tablo 2018 yılında da değişmedi. Yılın ilk 9 ayında Osmangazi Köprüsü’nden geçiş yapan araç sayısı 7 milyon 104 bin oldu. Garanti edilen rakam ise 9 ay için 10 milyon 800 bindi.

Devletin garanti ettiği rakama ulaşılamaması nedeniyle 2018 yılı için de işletmeci firmaya 1 milyar liranın üzerinde bir ödeme yapması bekleniyor.

YAVUZ SELİM 387 MİLYON YUTTU

Hazine’nin büyük zarara uğradığı bir diğer proje ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü oldu. 2017 yılında garanti araç rakamlarının 3’te 1’ine zor ulaşılan Yavuz Sultan Selim’de yıllık 48 milyon 600 bin araç geçişi garanti edilirken yalnızca 15 milyon 23 bin araç köprüyü kullandı.

Hazine geçiş yapmayan 33 milyon 577 bin araç için işletmeci firmaya KDV dahil 418 milyon lira ödedi. KDV hariç ödenen meblağ; 387 milyon 964 bin lira oldu.

GARANTİNİN ÜÇTE BİRİ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde de 2018 yılı rakamları bir iyiye gidiş örneği göstermedi. 2017 yılında garanti araç geçiş sayısının sadece 3’te 1’ine ulaşılan köprüde 2018 yılının ilk 9 ayında sadece 23 milyon 656 bin araç geçişi sağlandı.

Garanti edilen 9 aylık araç geçiş sayısı ise 36 milyon 450 bindi. 9 aylık bu dönem için ödenecek olan rakam 166 milyon lira.

AVRASYA TÜNELİ DE AYNI

AKP hükümetinin 3 büyük yap-işlet-devret projesi arasında Hazine’ye en az yük getiren proje Avrasya Tüneli oldu. Yıllık araç garanti sayısı 22 milyon 945 bin olan tüneli 2017 yılında 14 milyon 152 bin araç kullandı.

Hazine 2017 yılında Avrasya Tüneli’ndeki garanti araç geçiş ücret farkı için 123 milyon 718 bin lira ödeme yaptı.

ARAÇ SAYISINDA AZALMA VAR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın kendisine verdiği cevapta 15 Temmuz Köprüsü’nde yüzde 4-20 arasında, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüzde 2-12 arasında araç geçişlerinde azalma olduğunun belirtildiğini söyledi.

“HANİ MİLLETİN CEBİNDEN KURUŞ ÇIKMAYACAKTI?”

“Hani milletin cebinden 1 kuruş çıkmayacaktı?” diye soran Akar şöyle devam etti:

“Erdoğan bu parayı kendi cebinden mi verecek? Madem garanti araç ücreti için milyarlarca lira ödeyecektik neden bu projeleri biz yapmadık? Madem milyarlarca lira ödeme yapabilecek güçte bir hazineye sahibiz neden aracı işletmeci firmalara bu köprüleri, tünelleri yaptırarak onları zengin ettik?”

“BAK İŞTE SERVET”

Yap-işlet-devret projelerinin iktidara yakın müteahhitleri zengin etmek için bir araç olarak kullanıldığını savunan Akar, “Nerede bir proje var AKP’liler ‘Bak-işte-servet’ diyerek hücum ediyor. Devletin kasasında bir kara delik olan AKP’nin yap-işlet-devret projeleri bizi batırıyor.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin