Varlık Fonu’na devreden PTT 2 milyar lira zarar etti

Varlık Fonu’na devredilen PTT en çok zarar eden kamu kurumlarından biri oldu. PTT son iki yılda 1 milyar 959 milyon TL zarar etti.

PTT, Varlık Fonu’na devredilmesiyle birlikte zarar etmeye de başladı. Fonda yer alıp en çok zarar açıklayan KİT’lerin başında gelen kurum son iki yılda 1 milyar 959 milyon zarar açıkladı.

Sözcü’de yer alan habere göre, Meclis KİT Komisyonundaki görüşmelerde Genel Müdür Hakan Gülten, 2018’de 216 milyon lira kâr eden PTT’nin, 2019’da 1 milyar 218 milyon, 2020’de ise 741 milyon lira zarar ettiğini açıkladı. İki yıllık zarar, 1 milyar 959 milyon lira oldu.

Komisyon toplantısında muhalefet partilerinin vekilleri bu duruma tepki gösterdi. İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Pandemi döneminde kargo şirketleri işe yetişemezken PTT nasıl oluyor da zarar ediyor?” diye sordu.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da, “PTT bayırdan aşağı giden, freni boşalmış kamyon gibi. 2018’de 25 PTT şubesinde 1.2 milyon, 2019’da ise 28 şubede 5.4 milyon liralık zimmet oldu” açıklaması yaptı. PTT’de son 2 yıllık zararın ardından Genel Müdür Kenan Bozgeyik görevden alınmıştı.

CHP’li Yavuzyılmaz’ın “PTT yolsuzlukların, usulsüzlüklerin, kamu zararının tam merkezinde”  ifadesini kullanması AKP’li üyeleri kızdırdı. AKP’li Tamer Dağlı, “Siz hakim misiniz, mahkeme kararı mı var elinizde” diye tepki gösterdi. Sayıştay raporunda 2018 ve 2019 yıllarında PTT’nin bağlı ortaklarının hiçbirinin teftiş programına alınmadığını söyleyen Yavuzyılmaz, “Bu durum denetim zafiyetine neden oldu” dedi.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin