Varank’tan ‘hibe’ eleştirilerine skandal cevap: Hepsinin BM’de birer oyu var!

Mustafa Varank
Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yabancı ülkelere yapılan yardımlara yönelik eleştirilere skandal bir cevap verdi. Varank, “Burada konuştuğumuz rakamlar gerçekten çok küçük rakamlar ama uluslararası ilişkilerde bunların etkisi çok büyük. Bu ülkelerin hepsinin Birleşmiş Milletlerde (BM) birer oyu var.” ifadelerini kullandı. Varank’ı ifadeleri, söz konusu ülkelere oy karşılığında ‘rüşvet’ yapıldığı tartışmalarına neden oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerinde, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Varank, salgının yaşandığını ve dünyanın daha önce hiç karşılaşmadığı bir musibet döneminde yabancı ülkelerle dayanışma gösterilmesinin eleştirilmesini anlamakta zorlandığını söyledi.

Türkiye’deki büyükelçilerin, parlamentodaki konuşmaları rapor edip ülkelerine gönderdiklerini vurgulayan Varank, “Burada konuştuğumuz rakamlar gerçekten çok küçük rakamlar ama uluslararası ilişkilerde bunların etkisi çok büyük. Bu ülkelerin hepsinin Birleşmiş Milletlerde (BM) birer oyu var, bizim bunlarla ticari ilişkilerimiz var, uluslararası alanda beraber hareket etmemiz gereken alanlar var. Sorumlu bir siyaset göstermek ve burada, parlamentoda yabancı ülkelerle ilgili, özellikle yardımlar konusunda konuşurken çok hassas konuşmamız gerekir.” dedi.

RÜŞVET KARŞILIĞI OY TARTIŞMASI

Eleştirileri yanıtlayan Varank, “Yabancı ülkelere yapılan yardımlarla ilgili ‘rüşvet karşılığı oy’ ifadesi kullanıldı. Bu çok çirkin bir ifade. Kabilelerle muhatap olmuyoruz, muhatap olduğumuz bağımsız devletler ve BM’de eşit oyları var. Biz, çıkarlarımız doğrultusunda eşit ilişki kuruyoruz. Müttefiklerimize destek vermeyecek miyiz? İnsanlık yararına ihtiyacı olan ülkelere yardım ediyoruz ama ülkelerle eşit ilişkiler üzerine ilişki kuruyoruz. ‘Parayı vereyim, oy versin’ gibi basit bir anlayışla uluslararası ilişki yürütülür mü? İleride Tükiye’ye faydası olacak ilişkiler yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin eleştirilerden rahatsız olmadığını belirten Varank, “Burada ‘haramzede, haram bütçe’ gibi ifadeler kullanıldı. Biz eleştirilerden rahatsız olmuyoruz yeter ki işimizle ilgili eleştirin ve bizi doğruya yönelten sorular sorun. Ama ‘haramzade’ derseniz bu eleştiri değil hakarettir, bunları kabul etmiyorum.” dedi.

1 YORUM

  1. Ya böyle komik haberler yapmayın .. buna lobi derler Cemaat dahil her kurum bunu yapıyor.. illaki vuracağım diye haber yapmayın .. Cemaat lobi yapMıyor mu? Bu rüşvet mi oldu şimdi? Hükümete karşı olalım ama bu şekildede komik olmayalım

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin