Van’da milletvekillerine polis gazı ve darp

Van Büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına yönelik protestolar devam ediyor.

Bugün HDP’liler parti il binasından Maraş Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi. Sloganlarla yürüyüşe geçen HDP’lilere polis saldırdı. Polis, HDP’li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu grubu darp etti. Milletvekillerine yakın mesafede biber gazı sıkan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

MİLLETVEKİLLERİNE BİBER GAZI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, sloganlarla yürüyüşe geçen gruba polis orantısız güç kullandı. Polis, HDP’li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu gruptaki göstericileri darp etti.

Milletvekillerine yakın mesafede biber gazı sıkan polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Çevik Kuvvet, HDP milletvekillerini plastik kalkanlarla çembere aldı.

CHP’DEN HDP’YE KAYYIM ZİYARETİ

AKP hükümetinin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım tayin etmesini “sandığa darbe” diye nitelendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) şimdi de Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) destek ziyaretinde bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili ve parti meclisi üyesi Dr. Ali Şeker, parti meclisi üyesi İlhan Cihaner, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş ve CHP üyesi Mahmut Duyan ile birlikte Mardin’in seçilmiş Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk’ü ziyaret etti.

Yapılan görüşmede ilk sözü Ahmet Türk aldı. “İnanıyorum ki demokrasinin güçlü hale gelmesi için hepimiz payımıza düşenin ne olduğunun bilincindeyiz.” diyen Türk, “Bugün CHP heyetinin buraya gelmesi bizim için çok değerlidir. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“KAYYIM ATAMALARI SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ GASPIDIR”

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, “Bizim için seçimle gelenler seçimle gitmedikçe Mardin’in belediye başkanı Sayın Ahmet Türk’tür. Başka biri belediye binasını kullandığından dolayı, ziyaretimizi burada gerçekleştiriyoruz. Kayyım atamaları, seçme ve seçilme hakkının gaspıdır.” dedi.

“Bugün Mardin’de, yarın Diyarbakır’da dayanışmak için olacağız.” diyen Şeker, “Kürt sorununu barış içerisinde çözmemiz gerekiyor. Bütün partilerin katılımıyla Kürt sorunu çözülsün ve Türkiye’ye birinci sınıf demokrasi yakışır.” değerlendirmesinde bulundu.

“SANDIĞIN GASPI KARŞISINDA DİRENMEK HERKESİN BORCUDUR”

Yargının sipariş davalarla belediye başkanlarına karşı sopa olarak kullanıldığını belirten Şeker, “Asılsız suçlarla, tebligat bile yapılmadan başkanlar görevden alınmakta. Usulen dava açarak belediye başkanlarını görevden alamazlar.” dedi.

CİHANER: KAYYIM ATAMALARI YOLSUZLUKLARIN ORTAYA ÇIKMASI KORKUSUNUN GÖSTERGESİ

Artıgerçek’in haberine göre CHP parti meclisi üyesi İlhan Cihaner, “Biz bugün buraya demokrasiye ve seçme seçilme hakkına sahip çıkmak için geldik. Hemen 31 Mart (Mahalli İdareler Genel Seçimi) sonrasında ortaya çıkan yolsuzluklar ortaya dökülmesin diye bu kayyımlar atanmıştır. Kürt sorunu da ikinci bir sebeptir.” diye konuştu.

“MUHALEFETİN İTTİFAKINA KARŞI MÜDAHALE”

Cihaner şunları söyledi: “Kayyım atamaları muhalefetin ittifakına karşı bir müdahaledir. Kayyım atamalarına herkesin karşı çıkması gerekmektedir. Uygulanan şiddetin mahkum edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde Ortadoğuda gördüğümüz karışıklıklara doğru gideriz. Bu pervasız saldırıya karşı dayanışmayı göstermek için buradayız.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin