Afganların Türkiye’ye kaçak yollardan girişi sürüyor

Taliban’dan kaçan Afganların Türkiye’ye kaçak yollardan girişi sürüyor. Yeni görüntülerin adresi Van… aykiri.com.tr’nin yayınladığı görüntülerde sınırı kaçak olarak geçen binlerce Afganlının şehir merkezine doğru yürüdükleri görülüyor. Görüntülerin iki gün önce çekildiği belirtiliyor. Söz konusu grubun akıbeti bilinmiyor.

Van’da sınır hattında astsubay olduğunu iddia eden bir kişi ise sosyal medya hesabından yaptığı yorumda önemli ifadeler kullandı. Sınır hattında telden başka bir önlem olmadığını iddia eden astsubay, “Van’da sınır hattında bir astsubayım. Günlük geçiş olan bir karakolda. Sınır hattında telden başka önlem maalesef yok. Gördüğünüz gibi hepsi genç ve kalabalık gruplar. VUR emrimiz yok. 200 kişilik gruplara 3 kişi müdahale ediyoruz. Atış emrimiz olmadan. Bizi görüp korkan kaçıyor. Umursamayan bıçak çekip silah çekip üstümüze saldırıyor. Yetkimiz kısıtlı günde 1500 deneme oluyorsa 200-300 kişi geçiyor, geçmemesi elde değil. Burada ki suçlu asker değildir.” diyor.

NİĞDE’YE KADAR GELMİŞLERDİ!

Kaçak yollarla sınırı geçerek Türkiye’ye giren Afganistan ve Pakistan uyruklu şahıslar, TIR kasasında Türkiye’nin iç bölgelerine kadar girmişti. Niğde-Ankara otoyolunda TIR’ın dorsesinden inen kaçaklar, çevre köylere dağılmıştı. Görüntülerin ortaya çıkmasıyla birlikte Valilik kaçakları yakalamak için çalışma başlatmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin