Van Gölü’nde göçmenleri taşıyan tekne battı: 7 ölü

Van Gölü’nde düzensiz göçmenleri taşıyan insan tacirlerinin kullandığı tekne gece yarısı Bitlis’in Adilcevaz ilçesi kıyısına yakın bir bölgede battı. Bitlis Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre faciada 7 kişi öldü, 64 kişi kurtarıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu kaçak göçmenleri taşıyan teknenin kıyıya yaklaşırken alabora olması neticesinde; ilk belirlemelere göre olay yerinde 5 kişi ölü olarak bulunurken, kaldırıldıkları Adilcevaz hastanemizde ise 2 kişinin de vefat etmesi ile beraber toplamda 7 şahıs hayatını kaybetmiştir.” denildi.

Tekneden yaralı kurtarılan düzensiz göçmenlerin ifadeleri doğrultusunda gölde kayıpların olabileceğini değerlendiren ekipler, arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

MOTOR YANDI, TEKNE SOL TARAFA DEVRİLDİ

Tekneden kurtulan Afganistan uyruklu Abdulbari Munnib, olay esnasında teknede bulunanları kurtarmak için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. Gece tekneye bindiklerinde yaklaşık 100 kişi olduklarını ileri süren Munnib, “Tekne şimdi bulunduğu yerden yaklaşık 10 metre daha gerideydi. Motorun yanması üzerine korkudan herkes yerinden kalktı. Bunun üzerine tekne sol tarafa devrildi. Herkes kendisini suya attı.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin