Uzungöl bitti, sıra Salda’ya geldi!

İLKER DOĞAN | Tr724 HABER MERKEZİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, 1. derece doğal sit alanı olan Burdur’un Salda gölüne ‘Millet Bahçesi’ yapacaklarını açıklaması kamuoyunda büyük tepki çekti. Uzungöl’ü örnek gösteren kamuoyu, doğa harikası Salda’nın akibetinin de Uzungöl gibi olacağından endişe ediyor. İktidar temsilcileri ve yandaş medyaya göre ise söz konusu proje ile Salda ‘cazibe merkezi’ haline gelecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda gölüne ‘millet bahçesi’ yapacakları açıklamasını 2 Şubat’ta yaptı. Anadolu Ajansına konuşan  Kurum, proje kapsamında içerisinde otopark, mescit, tuvalet, bungalov, kafe gibi yapıların bulunduğu bir ‘Millet Bahçesi’ inşaa edeceklerini anlattı. Kurum, “Biz burayı Cumhurbaşkanlığımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz. Bu ilan çerçevesinde, bulunduğumuz yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Salda Millet Bahçesi yapacağız. Bu da bir ilk olacak. Millet Bahçesi Projesi çerçevesinde buraya gelen turistlerimiz, yapacağımız otoparkta araçlarını park edecek. Geliş gidiş yollarını daha iyi şartlar altında yapmak suretiyle bu bölgeye gelen vatandaşımızın bungalov evlerde, kafeteryalarda dinlenmesi, yürüyüş yollarında, gezinti alanlarında gezmesini sağlayacak birçok düzenlemeyi de bu proje kapsamında yapmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

ORAYA AYAK BİLE BASILMAMALI

İktidar temsilcileri ve yandaş medyaya göre söz konusu proje Salda’yı cazibe merkezi haline getirecek. Ancak Murat Kurum’un açıklamaları kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. 5 yılda beton yığını haline gelen Uzungöl’ü hatırlatan vatandaşlar, projeye sert tepki gösterdi. Twitter’da #SaldayaDokunma etiketine kısa sürede binlerce yorum yapıldı. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr Erol Kesici, “Göl kıyısındaki beyaz yapı Mars’ın toprağıyla benzerlikler barındırıyor. Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek. Bir nevi doğal laboratuvar. O beyazlıklar çok hassas. Ayakla bile basılmamalı. Söz konusu proje bölgede ekosistemi tamamen yok eder. Sırf moda oldu diye burayı millet bahçesi yapmasınlar. Sonra çok pişman olacaklar.” ifadelerini kullandı.

YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL

Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun ise tepkisini şu cümlelerle dile getirdi: “Böylesi bir şey yapılabilmesi için oranın statüsünün değiştirilmesi gerekir. Yani yasal olarak da mümkün değil. Yasal olarak koruma kararları olan bir alanda park düzenlemesi kesinlikle yapılamaz.”

UZUNGÖL’Ü HATIRLATTI: DOKUNMAYIN!

Projeye tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise, “Türkiye’nin en güzel doğa harikalarından biri olan Trabzon ilinin simgesi Uzungöl’ün çevresindeki yapılaşma nedeniyle nasıl kirlendiği ve manzarasının yok olduğu herkesin malumudur. Salda Gölü’nün çevresinde yapılacak olan bir yapılaşma gölün tüm orijinalitesini ve doğal yapısını bozacaktır. Doğal sit alanı olan Salda Gölü’ne park yapmak çevreye ve Salda Gölü markasına ihanet olacaktır. Salda Gölü çevresinde olacak olan herhangi bir yapılaşma doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

İMARA AÇMAYACAĞIZ!

Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine Bakan Murat Kurum, dün bir açıklama daha yaptı. Bölgenin imara açılacağı iddialarını yalanladı. Açıklamada, “Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz.” denildi.

Mars’a benzeyen iki gölden biri

Salda Gölü, beyaz toprak yapısı sebebiyle dünyada Mars’a benzeyen iki gölden biri olarak biliniyor. Diğeri ise Kanada’daki Spotted Gölü. Türkiye’nin Maldivleri olarak isimlendirilen Salda Gölü’nün yaklaşık 2 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. 1989 yılından beri birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Yani bilimsel ve arkeolojik çalışmalar hariç, kesinlikle dokunulmaması gereken bir yer. Yaklaşık 180 metre ile Türkiye’nin en derin ikinci, dünyanın en temiz 5. gölü olan Salda, Burdur’a 55, Yeşilova ilçesine ise 5 km uzaklıkta. Gölün yüzölçümü 44 kilometrekare…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin