Uygurlar, Çin büyükelçiliği önünde! ‘Aile Nöbeti’ başladı: Namusumuz ayaklar altına alınıyor, duymuyor musunuz?

Aileleri yıllardır toplama kamplarında esir tutulan Uygurlar, Çin’n Ankara Büyükelçiliği önünde ‘Aile Nöbeti’ başladı. Yakınlarının akibetini soran Uygurlar, polis tarafından engellenmek istedi. Polislerin, “Burada eylem yapmanıza izin veremeyiz.” diyerek müdahale etmek istediği Uygurlar, duruma tepki gösterdi.

Yakınlarından 3-4 yıldır haber alamadıklarını anlatan bir Uygur, “Kimse buraya keyfine gelmedi. Namusumuzu kurtarmak için buradayız. Soykırıma uğruyoruz. Bizi yok etmek istiyorlar. Ama bunu yapamayacaklar. Biz özbe öz Türküz biz, özbe öz müslümanız. Her gün bizim bacılarımıza toplama kamplarında sırayla tecavüz ediyorlar. Siz bizi zorla tutuklayacaksınız buyrun tutuklayın.” ifadelerini kullandı.

Grup, polislerin, “Şu tarafa geçin.” demesi üzerine bir Uygurlu, “Orada ben kime hesap soracağım. Ben burada Çin’e göstermem lazım bunu. Ben şov yapmak için gelmedim buraya. Ailemin sesini duymayalı 3 seneden fazla oldu. 3 senedir annemin sesini duymuyorum.” dedi. Bu arada bir sivil polisin eyleme katılan Uygurların görüntülerini çektiği görüldü. Ayrıca polis, herkesin kimliklerini toplayarak tek tek GBT kontrolü yaptı.

DOĞU TÜRKİSTANLI KADINLARIN IRZINA GEÇİLİYOR

Polisin, “Büyükelçilik önünde yaptığınız eylem uygun değil.” demesi üzerine, bir Uygur kadın, “Biz Çin’in tutsak aldığı ailelerimizi almak için buradayız. Ben 4 senedir kardeşimi istiyorum, 4 yıldır kardeşim kayıp. Ben kefenimi giyerek buraya geldim. Ben kardeşimi istiyorum. Onun insan gibi yaşamasını istiyorum. Doğu Türkistanlı kadınların namusları ayaklar altına alınıyor. Biz buna sessiz mi kalalım! Benim kardeşimin Türk ve Müslüman olmaktan başka suçu yok! Müslüman olmak suç mu? Türk olmak suç mu?” diye konuştu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin