Uygur kızı ağlayarak Suudi Arabistan’a seslendi: ‘Lütfen babamı ve arkadaşını Çin’e iade etmeyin’

2 yıl önce hac ibadetini eda etmek için gittiği Suudi Arabistan’da gözaltında alıkonan iki Uygur Türkü, Çin’e iade edilmek üzere havalimanına götürüldü. Babası ve yanındaki arkadaşının hiçbir suçu olmadığını belirten kızı Sümeyye Aytürk, sivil toplum kuruluşlarından yardım çağrısında bulundu.

Umre ve Hac ibadetini eda etmek için gittiği Suudi Arabistan’da 2 yıldır gözaltında alıkonan Hamdullah Vali Damulla ve Nurmuhammed Rozi’nin Suudi makamlarınca sınır dışı kararı aldığı öğrenildi.

Uygur asıllı 56 yaşındaki Hamdullah Veli Damolla çocuklarıyla birlikte İstanbul’da yaşıyordu. 2020 yılında umre ve hac ibadeti için Suudi Arabistan’a gitti. Hiçbir sebep gösterilmeden tutuklanan Hamdullah Veli Damolla ve arkadaşı Nurmuhammed Rozi’nin Çin’e iade edilmek üzere Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’na getirildiği öğrenildi.

Aslen Turfan doğumlu olan iki Doğu Türkistanlı şahsın Türkiye’deki ailesi, 2020’dan beri Uluslararası insan hakları kuruluşlarından ve STK’lardan acil yardım beklediğini ifade ederek sosyal medyadan çağırı yaptı. Kızı Sümeyye Aytürk, babası ve arkadaşının Çin’e iade edilmemesi için acil harekete geçilmesini rica etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin