Utanç sessizliği sürüyor

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut hayatını kaybetti. 7 çocuk babası Turgut, yaklaşık 3 haftadır yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu. Kendisi gibi helikopterden atıldığı iddia edilen Osman Şiban’ın tedavisi ise sürüyor. Şiban’ın hastane epikriz raporunda, ‘helikopterden düşme sonrası yaralanmaְ’ şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtiliyordu. Görgü şahitleri de iki ismin askerler tarafından gözaltına alınarak helikoptere bindiği doğruluyor.

Van Valiliği, konuya ilişkin açıklamasında Şiban ve Turgut’un ‘kayalıklardan düştüğünü’ iddia ediyor. Valiliğe göre iki isim de aynı anda, aynı yerde kayalıklardan düşmüş. Ancak sorun şu ki, bölgede kayalık yok! Görgü tanıklarının ifadesine göre iki isim tarlada çalışırken gözaltına alınarak sapa sağlam helikoptere bindiriliyor.

SÜLEYMAN SOYLU ‘LAL’ KESİLDİ

İçişleri Bakanlığı ya da Genelkurmay Başkanlığı’ndan ise konuya ilişkin hiç bir açıklama yapılmıyor. Söz konusu iki ismin hangi gerekçeyle gözaltına alındığı da bilinmiyor. Suçları neydi, suçlamaya ilişkin somut deliller var mıydı kimse bilmiyor. Bilinen tek şey, Şiban ve Turgut’un sapa sağlam helikoptere bindirildikten sonra yoğun bakım servisinde ortaya çıktıkları. Skandal sonrası iktidar kanadında ise utanç verici bir sessizlik hakim.

Osman Şiban ve Servet Turgut, Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyünün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alındı. Görgü tanıklarına göre iki isim askerler tarafından helikoptere bindirildi. Ailelerine haber bile verilmedi. İki gün sonra ise iki ismen de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıktı. Servet Turgut’un (55) hayati riski vardı. Servise alınan Şiban’ın gözleri kan ve morluklar içinde. Gördüğü işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyordu. Servet Turgut, 20 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

RAPOR: HELİKOPTERDEN DÜŞME SONRASI YARALANMA

Servet Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta.” notu yer alıyordu. “Yüksekten düşme” bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde 2 kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor. ŞibanIn avukatı Baran Bilici, “Hastaneye giriş yapılırken, acil uzmanı tarafından ‘helikopterden düşme sonrası yaralanma’ olarak rapora geçiliyor. Bu bilgiyi ya müvekkilimiz Osman Şiban bilinci açıkken verdiği beyandır ya da kendisini getiren kolluk görevlileri tarafından verilen bir beyandır,” ifadelerini kullanıyor.

SORUŞTURMA İVEDİLİKLE AÇILMALI, DELİLLER KARARTILIYOR

Bilici’ye göre kolluk kuvvetleri ‘gözaltı’ kararını uygulamak yerine müvekkillerine ceza vermiş: “Adli makamlara teslim etmektense bizzat cezalandırma yolunu tercih ettikleri görülmekte. Faillerin kısa sürede cezalandırılması beklentisi içerisindeyiz. Sıradan iki köylü. Haklarındaki suçlamayı da bilmiyoruz. İşkence suçu vahim bir suçtur. Zaman aşımı yoktur. Hem adli hem idari yönden bu olayın soruşturulmasını ve faillere gereken cezaların verilmesini istiyoruz. Zira delillerin karartılması söz konusu.”

ÖLÜM SEBEBİ BELLİ DEĞİL!

Servet Turgut’un avukatı Hamit Koçak ise, “Ön otopsi raporu çıktı ancak kesin ölüm sebebi belirlenemedi. Örnekler alındı. Morluklar, kırıklar rapora yazıldı. İç otopsi de yapıldı. Bunlar Trabzon Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gidecek. Oradan gelecek rapor ile kesin ölüm sebebi belli olacak.” dedi.

VALİLİK: KAYALIKLARDAN DÜŞMÜŞLER!

Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıkları hastane raporları ve görgü şahitlerinin ifadeleriyle sabit. Ancak Van Valiliği bunu yalanlıyor. Valiliğin açıklamasına göre haklarında gözaltı kararı bulunan Şiban ve Turgut ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düşerek yaralanmış. Ancak sorun şu ki görgü tanıkları Şiban ve Turgut’un tarlada çalışırken gözaltına alındığını ve sapa sağlam helikoptere bindirildiğini söylüyor. Görgü tanıklarından Cengiz Şiban, iki ismin de helikoptere yürüyerek gittiğini anlatıyor. Turgut’un saman çuvallarının yanında olduğu sırada gözaltına alındığını belirtiyor. Kaldı ki söz konusu bölgede ‘kayalık’ alan da yok! Söz konusu bölge tamamen samanlık…

İŞKENCEYE SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Skandal olayla ilgili iktidar kanadı tamamen sessizliği gömülmüş durumda. Her konuda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda sessiz. Genelkurmay Başkanlığı da açıklama yapmıyor. Skandala ilişkin onlarca soru cevap bekliyor: Söz konusu iki isim neyle suçlanıyordu? Suçlamalara yönelik somut deliller nelerdi? Sağlıklı olarak gözaltına alınarak helikoptere bindirilen iki isim nasıl komalık hale getirildi? İşkence kimin talimatıyla, kimler tarafından yapıldı? İşkence iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı mı? Başlatıldı ise kimlerin ifadesi alındı?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin