Utanç sessizliği! Orhan İnandı’dan 4 gündür haber yok

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te MİT tarafından kaçırılan Orhan İnandı için düzenlenen eylemler sürüyor. Bişkek’teki Türk Büyükelçilik binası önünde eylemler aralıksız sürüyor. Binlerce Kırgız dün ‘Orhan İnandı nerede’ sloganlarıyla BM binasına yürüdü. BM yetkilileri göreve çağırıldı. Skandal Kırgız Meclisi’nin de gündeminde. Milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı’ndan ve güvenlik güçlerinden açıklama bekliyor.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu, eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov da Orhan İnandı için düzenlenen gösterilere destek verdi. İnandı’nın yetiştirdiği öğrenciler dünyanın dört bir yanından destek mesajları yayınlıyor. Ancak eleştirilerin odağındaki Türkiye bugüne kadar skandalla ilgili tek bir açıklama bile yapmadı. Türkiye cephesinde ‘utanç’ verici bir sessizlik hakim. Türkiye’nin sessizliği, Orhan İnandı’nın da tıpkı öğretmen Selahaddin Gülen gibi MİT tarafından kaçırıldığı iddialarını güçlendiriyor.

Türk istihbarat teşkilatı tarafından kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Genel Müdürü Orhan İnandı’dan 4 gündür haber alınamıyor. Orhan İnandı 31 Mayıs akşamı 18.00 sularında evinden çıkmış, daha sonra kendisinden haber alınamamıştı. Otomobili 1 Haziran gece yarısı 04.20 sıralarında evinin yakınındaki bir caddede bulundu.

Olayın duyulması üzerine yüzlerce insan İnandı’nın tutulduğu ileri sürülen Kırgızistan Türk Büyükelçiliği’nin önünde toplandı. “Orhan İnandı nerede, Orhan İnandı bulunsun” sloganları atan kalabalık grup, yetkililerden açıklama bekledi ancak Türkiye’den konuya ilişkin bugüne kadar tek satır bir açıklama bile yapılmadı.

Türkiye sessiz ancak Kırgızistan’da eylemler büyüyerek devam ediyor. Binlerce Kırgız’ın, Türk Büyükelçiliği önünde nöbeti devam ediyor. Gösterilerde ‘Orhan İnandı nerede’, ‘Orhan İnandı bulunsun’ sloganları atılıyor. Grup, büyükelçilik binasından hiçbir aracın giriş ve çıkışına müsaade etmiyor.

BİNLERCE KIRGIZ, BM BİNASINA YÜRÜDÜ

BM binasının önünde de binlerce Kırgız Orhan İnandı için bir araya geldi. Mezun öğrenciler ile Kırgız velilerden oluşan binlerce kişi BM yetkililerinden harekete geçmelerini istedi.

Orhan İnandı 1992 yılından bu yana Kırgızistan’da bulunuyor. Aynı zamanda Kırgız vatandaşı. Sapat Okulları’ndan mezun olan Kırgız sayısı 70 bin civarında. Orhan İnandı’nın kaçırılması, yetiştirdiği binlerce öğrenciyi de hüzne boğdu. Dünyanın her yerinden Orhan İnandı için destek mesajları geliyor. Okulun ilk mezunu olan öğrenciler, Orhan İnandı ‘bulunsun’ istiyor.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR TUTULDU, HAVALİMANLARI ABLUKADA

Kırgız halkı Orhan İnandı için yapılması gereken her şeyi yapıyor. Bir grup Türk Büyükelçiliği önünde nöbetteyken, çevredeki havalimanları da ablukaya alınmış durumda. Ülkenin komşu ülkelere karadan bütün giriş çıkışları gönüllü insanlar tarafından tutuldu.

SKANDAL, KIRGIZ MECLİSİNİN GÜNDEMİNDE

Skandal kaçırılma olayı Kırgız Meclisinde de gündemde. Milletvekilleri, aynı zamanda Kırgız vatandaşı olan İnandı’nın kaçırılmasının vahim olduğunu belirterek yetkililerden açıklama bekliyor. Meclis, 186 numaralı kararla Kırgız Devleti güvenlik güçlerinden bilgi istedi. Milletvekili Ulugbek Ormonov, “Orhan İnandı 3 gündür kayıp. İçişleri Bakanı bir cevap vermeli,” dedi.

Milletvekili Dastan Bekeshev ise “Bir Kırgız vatandaşının kaybolması, bulunmaması iyi bir şey değil. Ne olduğunu, nasıl olduğunu bilmek istiyoruz. Dışarıdan özel kuvvetlerin gelip kaçırdığı iddia ediliyor. Ben böyle olduğuna inanmıyorum. Gerçek olay nedir bilmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZ O OKULDA OKUYOR

Milletvekili Shailoobek Atazov de, Orhan İnandı’nın 20 yıldan fazla Kırgız eğitim sistemine hizmet ettiğini anlattı. Atazov, “Eğitimde öncü bir isim olan Kırgızistan vatandaşı Orhan İnandı kaybolalı 3 gün oldu. Eğitime çok büyük katkısı olan aydın bir insan. İnandı’nın bulunması için Cumhurbaşkanı’nın talimatı var. Fakat yetkililer hala bir cevap vermiyor. Bu Meclis’te oturanların çoğunun çocukları o eğitim kurumunda okuyor.” diye konuştu.

AYTMATOV: O BENİM ARKADAŞIM

Cengiz Aytmatov'un oğlu Askar Aytmatov - Son Dakika İstanbul Haberleri | STAR

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu, eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov da gösterilere destek veren isimlerden. Aytmatov, “Bu öğretmenleri ülkemde ilk karşılayanlardanım. Verdiğim destekten ötürü gururluyum. Onlar bu asil dava uğruna kendilerini feda ettiler. O benim arkadaşım ve onun ortadan kaybolması benim için büyük bir üzüntü. Umarım sağ salim bulunur.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin