Usulsüz seçmen kaydı skandalı örtülüyor: Şırnak’taki 9 bin kayda itiraz reddedildi

Usulsüz seçmen kaydı skandallarının üstü örtülüyor. Yerel seçimler öncesinde Şırnak merkez ve ilçeleriyle eldelerinde yaşanan 9 bin kişinin usülsüz kaydını ortaya çıkaran skandalda il seçim kurulu itirazları karara bağladı. Seçim kurulu Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), itirazını reddetti.

Kaydına itirazda bulunulan kişilerin birçoğunun kolluk kuvvetlerinden oluştuğunu kabul eden İl Seçim Kurulu kararında, “İtiraza konu seçmenlerin belirtilen adreslerde ikamet ettikleri anlaşıldığından, yapılan itirazın reddine oy birliğiyle kesin olarak karar verildi” denildi.

9 BİN USULSÜZ SEÇMEN KAYDI

Birçoğu korucu, asker ve polislerden oluşan 9 bin civarında usulsüz seçmen kaydına yapılan itirazlardan tümü sivillerden oluşan sadece 745 kişinin kaydı dondurulmuştu.

İL SEÇİM KURULU TÜM BAŞVURULARI REDDETTİ

Söz konusu kararın ardından HDP’nin itiraza yetkili kişiler tarafından bu kez İl Seçim Kurulu’na başvuruda bulunuldu.

İtirazı değerlendiren İl Seçim Kurulu, Şırnak merkez, Beytüşşebap, Güçlükonak, İdil’in Sırtköy (Deşta Darê), Silopi’nin Görümlü ve Başverimli beldeleri, Uludere merkez ve bağlı Hilal ile Şenoba (Sêgirk) beldeleri için yapılan tüm başvuruları reddetti.

BİRÇOĞUNUN KOLLUK KUVVETİ OLDUĞU KABUL EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, kaydına itirazda bulunulan kişilerin birçoğunun kolluk kuvvetlerinden oluştuğunu kabul eden İl Seçim Kurulu kararında, “İtiraza konu seçmenlerin belirtilen adreslerde ikamet ettikleri anlaşıldığından yapılan itirazın reddine oy birliğiyle kesin olarak karar verildi” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin