Üst düzey bürokrata ‘Yeni Asya Gazetesi’ni bırak’ baskısı

HABER-KULİS | TUNA YILDIZ

Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara her geçen gün yenileri ekleniyor. İnsanların haklarını aramak için başvurduğu yargı mercileri ise tüm bunlara duyarsız. Son örnek Ankara’da yaşandı. Tr724’ün elde ettiği bilgilere göre; Sağlık Bakanlığı’nda Daire Başkanı seviyesinde görev yapan V.A., yıllardır Yeni Asya Gazetesi’ni okuyordu. Hatta abone olduğu için gazete makam odasına geliyordu. Yıllardan beri aboneliği ile ilgili tarafına hiçbir bildirim yapılmadı. Üstlerinden de bu noktada hiçbir uyarı almadı.

Ancak geçtiğimiz aylarda V.A. makam telefonundan aranarak Bakanlık katına çağrıldı. Randevu saatinde söz konusu makama gitti. Bakanlık katında boş bir odaya davet edildi. Toplantıya genel müdürü seviyesinde iki yönetici ile iki danışman da katıldı. Üst düzey bürokratlardan biri elinde tuttuğu kağıdı kendisine doğru sallayarak, “Uzun süre Yeni Asya Gazetesi okuyormuşsun. Buna artık bir son ver. Bugünden itibaren aboneliğini bitir. Yoksa seninle ilgili bir şey yapamayız.” diyerek kendisini açıkça tehdit etti. Diğer üç kişi ise konuşma esnasında suskun kaldı.

V.A. ise yöneltilen suçlamayı çok basit ve gereksiz buldu. Genel müdürün yüzüne bakarak, “Ben bu gazeteye yeni abone olmadım. Birkaç yıldan beri de abonesiyim. Benim okuduğum gazete beni bağlar. Beni eleştirecekseniz yaptığım ya da yapmadığım işlerden dolayı eleştirin” diyerek tepki gösterdi.

Bundan sonra da bildiği doğruları söylemeye devam edeceğini ve gazete aboneliğini de kesinlikle bitirmeyeceği yönünde görüşünü bildirdi. Genel müdür buna çok sinirlenerek, “Kendin bilirsin” diyerek odayı terk etti. Diğer iki kişi de onu takip etti. Bir danışman ise içeride kaldı.

Onlar çıktıktan sonra kapıyı kapattı ve V.A.’nın yanına giderek ona sarıldı. “Helal olsun size. Doğrularınızdan taviz vermediniz. Kutluyorum sizi” dedi. Bürokrat V.A. da daha fazla mobinge maruz kalmamak adına kurumdan emekliliğini istedi. Birkaç gün içerisinde de emeklilik dilekçesi işleme konuldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

  1. “Danışmanın” destek verdiğini yazmışsınız? Ona ne yapmışlar?
    Yukarıdaki haberin Genel Müdür ve yanındaki adamın kulağına gideceğini, kendilerinin dışındaki danışmanın kim olduğunu hatırlama ihtimalleri olduğunu biliyorsunuz değil mi?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin