Ürküten iddia; ya virüs ilaca direnç geliştirdi ya da…

Bütün dünyanın nefesini kesen Covid 19 virüsü ve kullanılan ilaçlarla ilgili çok önemli bir iddia ortaya atıldı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, konuya ilişkin paylaşımında, “Maalesef Covid’li hastalarda son zamanlarda çok erken dönemde en etkili ilaç olarak gördüğümüz favipiraviri başlasak bile zatürre gelişmesine engel olamamaya başladı.Bu durum gerçekse iki olasılık var ya virüs ilaca direnç geliştiriyor, ya da ilaçların ham maddesinde sorun var.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu paylaşım kısa sürede yoğun etkileşim aldı. Prof. Dr. Güner Sönmez, Tutluoğlu’na verdiği cevapta, “Hocam başka ülkelerde böyle bir gözlem yok. 2. Şık daha muhtemel.” dedi.

İLK İLAÇLAR DAHA ETKİLİYDİ

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazan Aksaray ise, “Biz de aynı durumu gözlemliyoruz ve benzer şekilde düşünüyoruz. İlk olarak kullandığımız favipravir daha etkiliydi.” diyerek tartışmaya katıldı.


Söz konusu paylaşımın altında ilacın etkili olmadığına dair onlarca yorum yapıldı. Bir kullanıcı, “Annem negatif iken temaslı diye ilaca başlandı. 3. gün hastaneye yattı 11. gün yoğun bakıma alındı. Doktor ilaç bir işe yaramadı diye bugün belirtti. İlaç sahte ise ona da şaşırmam herşey artık bana ülkemizde normal gelmeye başladı. Her şey yalan dolan olmuş Allah’a emanetiz.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin