Ünlü hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten Erdoğan’a çağrı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘reform’ açıklamalarından kısa bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay’a atanan eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan’ın Yargıtay’da tek bir dosyaya dahi bakmadan AYM üyeliği seçiminde en çok oyu almasına tepkiler sürüyor.

Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Hocası ve Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. İzzet Özgenç, Erdoğan’a Anayasa Mahkemesi üyeliği için Yargıtay’da yapılan seçimin yeniden yapılması için üç ismi iade etme çağrısında bulundu.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün’ün 10 Ocak 2021’de emekli olması dolayısıyla yerine gelecek isim için Yargıtay Genel Kurulu’nda yapılan seçimde eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan 107 oy, Nevzat Özsoy 65 oy, Mustafa Erol 52 oy alarak Erdoğan’ın seçmesi için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek isimler oldu.

Erdoğan’a çağrıda bulunan ünlü hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, Yargıtay’ın Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği üç isimden birini atamamasını ve seçimin yeniden yapılmasını sağlamak amacıyla Yargıtay’a geri iade etmesini istedi.

Prof. Dr. Özgenç Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘‘Yargıtay’da Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapılan seçime yönlendirme ithamı bulaşmıştır. Sayın Cumhurbaşkanının bu seçime dayalı olarak belirlenen üç aday arasından üye seçimi yapmaması ve şaibesiz bir şekilde yeniden seçim yapılmasını sağlamak için Yargıtay Başkanlığı’nın yazısını iade etmesi doğru olan bir yol olur. Anlayışla karşılanacağını umarak takdire sunulur.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin