Ünal Aysal’ın şirketi de bankalara ‘vadeyi uzatın’ diyecek

Murat Ülker ve Ferit Şahenk’ten sonra Galatasaray’ın eski başkanlarından Ünal Aysal da döviz borçları için bankalarla müzakere masasına oturacak.

İtalyan Ansaldo Energia ile Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2010 yılında 14 yıl vade ile alınan 700 milyon dolarlık kredinin geri ödemesinde zorluk çekiyor. O tarihten bu yana doların yüzde 100 artmış olması ve elektrik fiyatlarının dolar bazında gerilemesi şirketin bütün hesaplarını alt üst etti.

Ünal Aysal’ın da Ülker ve Şahenk gibi kredi vadelerinin uzatılmasını talep edeceği belirtiliyor.

ALACAKLI BANKALAR: YAPI KREDİ, GARANTİ, İŞ BANKASI VE VAKIFBANK

Yeni Elektrik’in sahipleri Unit Investment NV ve Ansaldo Energia, 700 milyon dolarlık kredinin ana para ve faiz ödemelerini gerçekleştirmek için 2017’de Nomura’dan 120 milyon dolarlık bir kredi almıştı. Yeni Elektrik’te Unit yüzde 60, Ansaldo Energia yüzde 40 hisseye sahip.

Yeni Elektrik 700 milyon dolarlık krediyi Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank ve İş Bankası’ndan almıştı.

Yeni Elektrik, Kocaeli Dilovası’nda 865 megawatt (MW) kurulu güce sahip doğal gaz çevrim santralini işletiyor.

Diğer taraftan Unit Investment’in Doğan Holding ve Doğuş Holding ile ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santali’nin 750 milyon dolarlık 2020 vadeli kredisinin yeniden yapılandırılmak maksadıyla bankalarla yürütülen görüşmelerde sona yaklaşıldı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin