Ümit Boyner: İş dünyası konuşmaktan korkuyor

iş dünyasının toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmadığına dikkat çeken eski TÜSİAD Başkanı ve iş insanı Ümit Boyner,  “İş dünyasının genel anlamda toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmakta çekimser kaldığı belki de korktuğu bir gerçek. Bunu da açıkça söylemek lazım.” dedi.

T24’te Murat Sabuncu’ya konuşan Ümit Boyner, Türkiye’de korku iklimi yaşandığını gerçeğini bir kez daha göz önüne serdi.

İş insanlarının toplumsal ve siyasal konuları konuşmaktan korktuğunu belirten Boyner bu durumun tüm toplumda gözüktüğünü vurguladı. Boyner, “İş dünyasının genel anlamda toplumsal ve siyasal konularla ilgili konuşmakta çekimser kaldığı belki de korktuğu bir gerçek. Bunu da açıkça söylemek lazım. Ancak şu da var; konuşmanın ekonomiye ve topluma bir faydası olacağına dair inanç azaldı. Bu inanç azalması da sadece iş insanlarıyla sınırlı bir refleks kaybı olarak görülmemeli. Sivil toplum, özgür basın, demokratik kapsayıcı kurumlarda son 5 yılda ciddi bir erozyon yaşandı. Bunu da hesaba katmalıyız” ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa çalışmalarından da ümitsiz olduğunu söyleyen Boyner, “Üniversitelerde yaşananlar, basının ve sivil toplum kuruluşlarının geldiği yer ortada. Farkı fikirlere tahammül, fikir ve örgütlenme özgürlüğünde geldiğimiz yer de ortada. Açıkçası ben şu andaki ortamı çok zor buluyorum.” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılma kararını eleştiren Boyner şunları söyledi: “Her şeyden önce devlet erkek şiddetine karşı kadının yanında olacağına dair bir inancı temsil ediyordu, o ortadan kalktı. Kadını erkekle eşit gören düşüncenin aile yapısını bozması gibi hem ataerkil hem de cehalete dayalı bakış açısını haklı kılmaya çalışması bence en büyük kaybımız.”

”ÜLKEMDEKİ TÜM İNSANLAR EŞİT, TOK, MÜREFFEH, MUTLU OLDUĞU ZAMAN HAYAT BAYRAM OLUR”

T24’teki söyleşi serisine adını veren “Türkiye’de hayat nasıl bayram olur?” sorusuna cevap veren Ümit Boyner, “Ülkemdeki tüm insanlar eşit, tok, müreffeh, mutlu olduğu ve potansiyelini geliştirmek için eşit sunulan fırsatlara ulaşabildiği, herkesin hakkı, hukuku korunduğu sürece hayatın bayram olmaması için pek bir neden yok” görüşünü dile getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin