Uluslararası Tahkim’den flaş ‘Koza İpek’ kararı: İpek ailesi aleyhine açılan ceza davalarını durdurun

ALİ MİRZA YAZAR | Tr724 HABER MERKEZİ

Koza İpek Holding’e ait hisselerin sahibi İngiliz şirketi İpek Investment Limited’in Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine Uluslararası Tahkim’de açtığı 6 Milyar dolarlık tazminat davasında, Türkiye aleyhine ihtiyati tedbir kararı çıktı. 13 Eylül 2019 tarihindeki karar, Türkiye’nin atadığı hakem dahil olmak üzere oybirliği ile alındı.

Tedbir kararında, İpek ailesi üyeleri, avukatları, bazı Koza İpek Medya üst düzey yöneticileri ile İpek Medya’da çalışan gazeteciler aleyhine başlatılan tüm ceza soruşturmaları ve ceza davalarının, tahkim davasında karar verilene kadar durdurulmasına hükmedildi. Kararda, ’’39(3) nolu ICSID Tahkim Kuralı kapsamındaki yetkisini kullanan Hakem Heyeti, her iki tarafın da bu tahkim sürecinde Davalının Ön İtirazlarının sonucunu beklerken söz konusu [yargısal] İşlemleri durdurmasını emretmektedir.’’ ifadesi kullanıldı.

Tahkim Heyeti, kararında ayrıca Türkiye’deki ceza davalarında yaşanan gelişmelerden büyük endişe duyduğunu, tahkimde tarafların eşit mücadele edebilmesi ve telafisi imkansız zararların önüne geçilebilmesi için bu kararı verdiğini vurguladı.

Karar kesin ve Türkiye’nin itiraz etme hakkı bulunmuyor. Türkiye’nin tedbir kararında belirtilen tüm hususlara uyması gerekiyor.

TMSF, ‘ACELE’ ÜST YAZISIYLA  MAHKEMEYE SUNDU

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Tahkim Kararını ‘ACELE’ notuyla mahkemeye gönderdi. Başkan Muhiddin Günal imzalı 14.10.2019 tarihli üst yazıda, ’’Türkiye Cumhuriyeti’nin, ICSID Konvansiyonu’nu 24 Haziran 1987’de imzaladığı’’ ve kararın bağlayıcılığı hatırlatıldı. Ancak, kararı dosyay ekleyen Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti yargılamaya devam kararı aldı..


TMSF, Tahkim Kararını üst yazı ile mahkemeye ulaştırdı.

SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLAMIŞTI

Türkiye’de görülen Koza İpek ceza davasında, geçen celse henüz dosya tamamlanmadan savcı esas hakkında mütaalasını açıklamıştı. Savcı, tüm sanıkların cezalandırılması ve ailenin sahip olduğu hisselerin de müsadere edilmesi talebinde bulunmuştu.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ceza davasının duruşması 14-17 Ekim 2019 tarihleri arasında devam ediyor. Alınan bilgilere göre, İpek ailesinin avukatları dün itibarıyla ICSID tahkimi tarafından verilen tedbir kararını mahkemeye ulaştırdı. Dilekçe ve ekleri de UYAP’a yüklendi. Avukatlar, Mahkemeden bu karar gereğince davanın durdurulmasını talep etti.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşmanın son günü,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunla yetkilendirdiği uluslararası tahkim kararına uyması ve ceza davasını durdurması bekleniyor.

TAAHHÜTTE TÜRKİYE’NİN DE İMZASI VAR

Dünya Bankası’nın kurumlarından olan Yatırım İhtilaflarının Çözümlenmesine Dair Uluslararası Merkez (ICSID), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 163 ülke tarafından imzalanmış uluslararası konvansiyon ile kuruldu.

International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID)’in önüne gelen ihtilaflarda, üye ülkeler, hem hakem heyetinin yetkisini hem de buradan çıkacak tedbir dahil tüm kararları kabul edeceğini imza altına alıyor.

İngiltere ile Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımların korunmasına dair uluslararası anlaşma gereğince de Türkiye, İngiliz şirketlerinin Türkiye’deki mal varlıklarına el koymamayı taahhüt ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin