Uğur Şahin’den uyarı: Yeni bir koronavirüs dalgası kapıda

Koronavirüs aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin, salgında sonbaharla birlikte yeni bir koronavirüs dalgasının kapıda olduğunu söyledi.

‘e Vehbi Koç Vakfı tarafından ‘İnsanlığa Üstün Hizmet’ ödülü verildi. Şahin ve Türeci tören kapsamında salgın ve çalışmaları yapılan kanser aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sonbaharda gelebilecek Kovid-19 dalgasına ilişkin konuşan Şahin “Çok olaylı geçmeyecek bir sonbahar ve kışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Ama şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta yarar var” dedi.

NTV’den Melike Şahin’in aktardığına göre, Şahin şu açıklamada bulundu:

“2020’de bana sorulduğunda, ‘Bu virüs en az 10 yıl bizimle olur’ demiştim. Buna alışmak zorundayız. Buna karşı yapacağımız iki yol var. Bir tanesi aşıları benimsemek. Şu anda Omicron aşısına yakın frekansta olan aşılar geliştiriyoruz. Yeni aşının onayını önümüzdeki sonbahar-kış gibi almaya çalışacağız. İkincisi yeni normal olarak bunu kabul etmek zorundayız.”

TÜRECİ: 5 YIL İÇİNDE KANSER HASTALARINA UYGULANABİLECEĞİNİ UMUYORUZ

Kanser aşısında gelinen son durum hakkında bilgi veren Prof. Dr. Özlem Türeci şöyle konuştu:

“Gelecekte bizim çalışmalarımız daha çok kanser, immünoterapi üzerine devam edecek. Şu anda mesela Faz-2 çalışmalarına devam ettiğimiz kişiselleştirilmiş kanser aşılarıyla ilgili bir çalışmamız var. 5 yıl içinde bu aşının kanser hastalarına uygulanabileceğini umuyoruz

‘KULAĞA BİRAZ BİLİM KURGU GİBİ GELEBİLİYOR’

İnsanın kendi bağışıklık hücrelerini taklit edebilmesini, vücudun kendi kendine savunma mekanizması geliştirmesini sağlıyoruz. Kişiselleştirilmiş aşılardan bahsettiğimizde kulağa biraz bilim kurgu gibi gelebiliyor ama bizim teknolojimiz bunu yapabilecek güçte Özellikle pankreas kanserindeki çalışmalarımız bize tümörlerin giderilmesi konusunda çok başarılı olduğunu gösterdi”

Türeci ve Şahin, tüberkülozla birlikte verem, sıtma ve HİV aşıları üzerinde çalıştıklarını, yıl sonunda verem ve sıtma aşılarında klinik çalışmaların başlayacağını duyurdu.

Çift, BionTech firması olarak Türkiye’de bir kuruluşla birlikte çalışmalara başladıklarını ve akciğer kanseriyle ilgili olmak üzere aşı ve immünoterapiye yönelik bilimsel çalışmaları yürütüleceğini açıkladı.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin