Uğur Poyraz: “Sayın Adalet Bakanı, neden Anayasa Mahkemesi kararı herkesi bağlamıyor?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhuriyet gazetesi davasında Ahmet Şık ile Murat Sabuncu’nun tahliyelerini, “Türkiye’de yargı bağımsızdır, tarafsızdır ve Türkiye bir hukuk devletidir. Mahkemelerin kararlarına herkes saygı duymak zorundadır. Kararı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ama mahkeme kararı herkesi bağlar” açıklaması yaptı.

Bu açıklamaya tepkiler gelirken avukat Uğur Poyraz Adalet Bakanı’na bir soru yöneltti. Poyraz, “Sayın Adalet Bakanım. Madem mahkeme kararı herkesi bağlar.Neden Anayasa Mahkemesi kararı herkesi bağlamıyor?” dedi.

Türkiye’deki en üst mahkeme olan Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz aylarda gazeteci-yazarlar Mehmet Altan ile Şahin Alpay bireysel başvuruları sonrasında tahliyesine karar vermişti. Fakat bu karar Anayasa açıkça ihlal edilerek yerel mahkemeler tarafından uygulanmamıştı. Özellikle iktidarın bu davalara müdahli olup kararı onaylatmadığı belirtilmişti.

***

TAHLİYELERDE HSK İLE İSTİŞARE BELGESİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hakimlere tahliye konusunda HSK’ye başvurmaları gerektiği yönünde talimat verildiği iddialarıyla ilgili sorusu üzerine Gül, “Öyle bir şey asla söz konusu değil. Hiç kimse yargıya talimat veremez, telkinde bulunamaz. Oradaki konu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra soruşturmalarla ilgili savcıların görüşlerinin değerlendirilmesine, bu konudaki birtakım önerilerin, tavsiyelerin, görüşlerin değerlendirilmesine yönelik” açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu, hakim ve savcılara bir yazı gönderildiği ve bu yazıda tahliye öncesi HSK ile istişare edilmesi gerektiği belirtildiğini söylemişti. Söz konusu yazı hem Yargıtay hem de HSK tarafından doğrulanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri şöyleydi:

“Bu kitapçıkta ‘tahliye konusunda HSK ile mutlaka istişarede bulunulduktan sonra irade oluşturulacaktır’ diyor. Adalet Bakanlığı söylüyor bunu. Bu ülkede hak yok, hukuk yok. Anayasaya göre yargı bağımsız. Hiç kimse yargıya emir ve talimat veremez. Aynı kitapçıkta FETÖ soruşturmalarının 17-25 Aralık sonrasını kapsamasını, öncesine dokunulmamasını söylüyorlar.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin