UEFA, EURO 2020 finalindeki ‘holigan terörüne’ soruşturma başlattı

UEFA, EURO 2020’nin final karşılaşmasının yapıldığı Londra’daki Wembley Stadyumu’ndaki içinde ve dışında yaşananlar nedeniyle disiplin soruşturması başlattı. İngiltere Futbol Federasyonu’na, İngiltere taraftarlarının davranışları nedeniyle disiplin soruşturması açıldı.

Suçlamalar arasında, milli marşlar sırasında yapılan rahatsızlıklar, sahaya taraftar girmesi, cisim atılması ve havai fişek yakılması yer alıyor.

Yapılan açıklamada, stadyum içinde ve dışında taraftarların tavırları ile ilgili de bir disiplin soruşturması başlatıldığı ve bir müfettiş görevlendirildiği duyuruldu.

UEFA açıklamasında “Soruşturmanın ileri aşamalarında bu konuda bilgilendirme yapılacak” denildi.

BBC’nin aktardığına göre, İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Mark Bullingham, stadyuma kaçak girenler nedeniyle yaşanan mağduriyet için özür dilemiş, güvenliğin “hiç böyle bir durumla karşılaşmadığını” söylemişti.

Resmi verilere göre, Londra Emniyeti Pazar günü Wembley ve çevresinde çeşitli suçlardan 53 kişiyi gözaltına aldı.

Ancak olay günü yaşananlarla ilgili olarak İngiltere Futbol Federasyonu ve Londra polisini de kapsayan resmi bir soruşturma açılması gündemde.

Parlamento’da yaşananlarla ilgili oturum yapılması da değerlendiriliyor. Maç gecesi stadyuma kaçak girenlerin sayısının ise 5 bine ulaşabileceği iddia ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin