Üçüncü köprünün deli dumrul cezalarında geri adım; Meclis af yasası çıkarttı

AKP hükümetinin İstanbul’a inşaa edilen 3. köprüden geçmedikler gerekçesiyle Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü’nden geçenlere uyguladığı haksız trafik cezalarına af geldi. Dün gece TBMM’de görüşülen köprü cezalarına af getiren yasa teklifi kabul edildi. Dingil büyüklükleri kamyon ve kamyonet olmamasına rağmen onbinlerce araca, panelvan ve minibüse ceza kesildiği ortaya çıkmıştı.

‘Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP, Meclis kavaslarının kadro almalarının önünü açan değişikliğe ortak imza attı.

Kabul edilen yasa ile; araç sınıfları itibarıyla geçiş yasağına rağmen Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler) ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçenlere kesilen idari para cezaları uygulanmayacak, ödeyenlere iade edilecek. Teklife göre, Karayolları Trafik Kanununda yer alan cezalar 2019’da artırılmayacak, cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından itiraz ve açılmış davalardan feragat edilmesi kaydıyla vazgeçilecek.

Cezaları tahsil edilenlere 28 Şubat 2019 tarihine kadar başvurmaları halinde 31 Mart 2019 tarihine kadar paraları iade edilecek.
Aks aralığı 3,2 metrenin üzerindeki hafif ticari araçlar sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçebileceği bildirimi yapılmadan binlerce araca ceza yazılmıştı. Değeri 35-40 bin lira olan araçlara 200 bin liraya varan cezalar yazılmıştı.

http://tr724.wpengine.com/fsmde-ducato-transporter-ve-vitolara-da-ceza-gelince-vatandas-isyan-etti-lanet-olsun-size/

http://tr724.wpengine.com/binlerce-araca-ucuncu-kopruyu-kullanmadin-cezasi/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin