Uçağın parçalanma sebebi açıklandı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkan ve üçe bölünen Pegasus uçağının neden olduğu kazanın sebebi açıklandı.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, uçağın düşme sebebini NTV canlı yayınında açıkladı. Kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turhan, şunları kaydetti:

“SERT İNİŞ VE HIZIN KESİLEMEMESİ SONUCU ARAZİYE SÜRÜKLENDİ”

“Şu anda bize ulaşan bilgilere göre can kaybı yok. Yaralıların şu anda bazıları kendi imkanlarıyla uçaktan ayrıldı. Bazılarını da acil servis birimlerimiz ve ekiplerimiz uçağın içerisinden çıkarmaya çalışıyorlar yolcuları. Yaralıların tahliyesi devam ediyor. 177 yolcu bunun 2’si çocuk. 6 da mürettebat vardı uçakta. Aldığımız bilgilere göre sert iniş sonucu pist başından çıkarak araziye sürüklendi. Uçakta kırım oluştu. Yolcuların önemli bir kısmı kendi imkanlarıyla uçağı terk etti. İçeride olanlar da ekiplerimiz tarafından tahliye dilmeye çalışılıyor.”

“PİLOTLARLA İRTİBAT KURULAMADI”

Turhan kazanın oluş şekline ilişkin ise “Bize gelen bilgiye göre kaza sert bir iniş yapıldığı ve hızını kesemeyip pist başından araziye çıkması sonucu oluştu. Pilotlarla bir irtibat hala kurulamadı. Oradaki arkadaşlarımızla görüşüp anbean bilgi alıyoruz. 32’ye yakın ambulans olay yerine gitti. Bunlarla yaralılar hastanelere sevk ediliyor.” ifadelerini kullandı.


Son iki yılda Pegasus’un üç Boeing 737’si pistten çıktı

Pegasus Havayolları’nın son iki yılda yaptığı üç kaza da, havayolu şirketinin filosundaki Boeing 737-800 model uçaklarında yaşandı. İzmir’den İstanbul’a gelen Pegasus Havayolları’na ait Boeing-737 model bir yolcu uçağı akşam saatlerinde sağanak yağışın etkili olduğu Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıktı. Uçaktaki 177 yolcu ve 6 mürettebatın tahliye edildiği ve kazada herhangi bir can kaybı yaşanmadığı açıklandı.

Bu kazayla birlikte, son iki yıl içinde pistten çıkan Pegasus uçaklarının sayısı üç oldu. Geçen yıl 14 Ocak’ta İstanbul-Trabzon seferini yapan 168 yolculu Pegasus uçağı da pistten çıkmıştı.

2020’nin ilk günlerinde, 3 Ocak’ta meydana gelen diğer kazada ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir başka Pegasus uçağı iniş sırasında pistten çıkarak çamura saplanmıştı. Her iki kazada da herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin