Tutukluluk süresi 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı!

| Kemal Devran

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet güvenliği, anayasal düzen, milli savunma, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda 2 yıl olan tutukluluk süresi, 5 yıl daha uzatılabilecek. Böylelikle AKP hükümeti tarafından özellikle Ergenekon, Balyoz, KCK ve Dink cinayeti davaları sanıklarının tahliyesini sağlayan, tutukluluk süresini 5 yılla sınırlandırılan yasa maddesi kaldırılmış oldu. Tutukluluk süresi 7 yıla kadar uzatıldı. Son dönemde özellikle Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalarda ‘terör örgütü’, ‘casusluk’ ve ‘darbe’ suçlamalarından tutuklananların, yargılamalar sonuçlanana kadar 7 yıla kadar tutuklu kalabilmelerinin önü açılmış oldu.
Bir dönem AKP lideri Erdoğan’ın insan hakları ihlali kapsamında gördüğü ‘uzun tutukluluk süresi’nin kısalması gerektiğine yönelik açıklamalar rafa kalktı! Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile uzun tutukluluk süresinde yeniden düzenlemeye gidildi. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) “tutuklulukta geçecek süre” başlıklı 102. maddesinin ikinci fıkrasına ek yapıldı.

CMK’nın, “Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir, uzatma süresi toplam üç yılı geçemez.” şeklindeki fıkradaki “… üç yılı …” ifadesi kaldırılarak yerine, “TCK’nın İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda beş yılı” ibaresi eklendi.

Buna göre, “devletin güvenliğine karşı suçlar”, “anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar”, “milli savunmaya karşı suçlar” ve “devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarda tutukluluk süresi azami 7 yıla çıkabilecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Bu CHP, HDP niye parlamentoda durur anlamak mumkun degil. Hicbir fonksiyonlari yok, bir de alet oluyorlar. Memleketin demokrasiyle yonetildigini sananlar var halen. Halbuki bizzat soylendi, parlamenter sistem falan yok artik diye. Padisahlarin boylesine keyfi ferman cikardigini hangi tarihci soyleyebilir?
    Avrupa, Almanya’yi yalniz birakmis durumda. Birilerinin cirkefi uzerlerine bulasmasin diye uzak duruyorlar ama kendi degerlerini hice saymis oluyorlar. Reelpolitik kriterlerine gore de akilci degil…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin