Tutukluluğuna devam kararı çıkan Demirtaş:“Üç AKP’li bir HDP’liyi yargılıyor; 141 yıl verirseniz hatırım kalır”

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı olan ve 142 yıl hapis istenen Selahattin Demirtaş mahkemede konuşuyor: “Şu anda üç AKP’li, bir HDP’liyi yargılıyor. Hissiyatım budur. Samimiyetle söylüyorum. Bu da ağrıma gidiyor. Savunma yapma isteğim yok. Delillerim var, sunma isteğim yok”

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı, 12-14 Aralık tarihleri arasında 3 gün sürecek olan davanın ilk duruşması önceki gün (12 Aralık) Sincan Cezaevi Adliyesi’nde başlamıştı. Mahkeme heyeti, Demirtaş’ın reddi hakim talebini reddetmişti.

Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı davanın duruşması ikinci gününde devam etti. Sincan Cezaevi Yerleşkesi’nde bulunan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sabahki bölümü Demirtaş’ın reddi hakim talebinin geri çevrilmesine ilişkin beyanıyla başladı.

Demirtaş mahkeme heyetine, “Bir mahkeme bu şekilde davranamaz bize. AİHM kararını tanımıyorsanız bunu açıkça yazın; ‘AİHM kararı bizi bağlamaz’ deyin” dedi.

Sendika.org’un aktardığına göre Demirtaş’ın mahkeme beyanından başlıklar şöyle:

Aklımızla alay etmenizi kabul etmem

Hiç değilse siz taraf mısınız değil misiniz, buna siz karar vermeseydiniz, 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderseydiniz. ‘Biz taraflı değiliz’ kararını bile siz verdiniz, bir üst mahkemeye göndermediniz. Aleni bir şekilde suç işliyorsunuz. Size verilmiş yargıçlık görevini beni, seçmenlerimi ve siyasi kimliğimi tasfiye etmek ve iktidar lehine güç oluşturmak için kullanıyorsunuz. İtirazlarımızı yok sayıyorsunuz. Görevinizi ve yetkinizi kötüye kullanıyorsunuz. Bizim aklımızla alay edemezsiniz. Ben bunu kabul etmem.

Ses kaydı bana ait değil diyorum kaydı getirmiyorsunuz

İlk duruşmadan beri ses kaydını istiyoruz, ara karar veriyorsunuz, ‘Ses kaydının çözümü dosyada olduğundan talebin reddine…’ Ses benim değil diyorum, ses. Sese itirazım var diyorum, getirmiyorsunuz.

AİHM kararını yok sayacaksanız şimdi bir ara karar ihdas edin, ‘AİHM kararı bizi bağlamaz’ deyin, bu mahkemede bir daha ne AİHM’den AİHS’den söz edeceğiz. Böyle, yokmuş gibi davranarak olmaz. Benden daha siyasetçi olduğunuz bu kararla ortaya çıktı. Bu duruşma salonunda siyaset yapanın siz olduğu, reddi hakim talebini reddetmenizle ortaya çıktı. En hukukçu da bizmişiz.

142 yıl mı isteniyor, 141 yıl verirseniz hatrım kalır

AİHM kararı bağlamayacaksa Adalet Bakanlığı neden iki senedir orada savunma yapıyordu? AİHM kararı sizi buz gibi bağlar. Bu karar için hukuk mücadelesi yürüttük, yok sayılmasını kabul etmiyoruz. Ben, temsil ettiğim iradenin onurunu korumakla yükümlüyüm. Erdoğan’a boyun eğseydim hapiste değil Saray’da olurdum. Erdoğan’a boyun eğmediğim için buradayım, bu hukuksuzluğa asla boyun eğmem. Siz de bana boyun eğdiremezsiniz. Verdiğiniz kanun dışı ara kararlarla, bu yargılamayı Erdoğan’ın arzu ettiği şekilde sürdüremezsiniz. Yargılamayı bitirin, bitirmeyin demiyorum bakın. 142 yıl mı isteniyor? 141 yıl verseniz hatırım kalır. Şakam yok, Allah’tan başka da kimseden korkum yok. Ama onurumu ezdirmem burada size.

Bizi AKP mi yargılıyor, yargıçlar mı?

Bize saygınlıkla yaklaşılacaksa mahkemeyi el üstünde tutarız. Ama saygısızlığı kabul etmeyiz. AKP mi yargılıyor bizi, yargıçlar mı? AİHM kararını yok saymak, AKP yaklaşımıdır. Size fısıldanan neyse, buna göre davranamazsınız. Nasıl olur da 5 saat yapılan savunmaya 1 cümleyle ret kararı verirsiniz? Gerekçesiz karar nasıl yazıyorsunuz? Gerekçeli yazmanız lazım.

AİHM kararı da geçerli bir neden değilse sizi AKP teşkilatında, toplantıda mı yakalamamız lazım? Bir hakimin siyasi davrandığını başka nasıl ispat edeceğiz? Bundan daha net ispatı nereden getirelim size? AİHM, Anayasa Mahkemesi’nin kararını bozabiliyor, değil mi? Yani AYM’den üst bir mahkeme. Başka mahkeme yok ki. Sizin siyasetçi olduğunuza karar verdi. Siz, bu karar yokmuş gibi davranıyorsunuz. AİHM kararını ciddiye aldığınıza dair bir şeyler yazsaydınız.

Şu anda üç AKP’li bir HDP’liyi yargılıyor

Başından beri adil yargılama koşulları yok. Bunu biliyorum da, şu anda üç AKP’li, bir HDP’liyi yargılıyor. Hissiyatım budur. Samimiyetle söylüyorum. Bu da ağrıma gidiyor. Savunma yapma isteğim yok. Delillerim var, sunma isteğim yok. Ne anlatayım size? Artık neyi ortaya koyalım ki, biz suçsuzuz diye? Rahatsız edici. Dünkü ara kararınız büyük bir hakaret. Giderim yatarım ömür boyu, ama böyle bir hakareti kabul etmem.

Demirtaş’ın avukatları da benzer biçimde itiraz ve savunmalarını yaptı.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti dosya kapsamını ve kuvvetli suç şüphesini gerekçe göstererek Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme üyesi Cengiz Aydıner ise bir önceki duruşmada olduğu gibi bir kez daha tahliye yönünde oy kullandı. Aydıner, karşı oyunun gerekçesini AİHM kararına dayandırdı.

Dava, 23-24-25 Ocak 2019’a ertelendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin