Tutuklu ailelerine destekle suçlanan 42 kişi adliyede: ‘Sizin bir suçunuz yok yavrum!’

Ordu’da, tutuklu ailelerine ‘süt dağıtımı’ adı altında maddi yardımda bulunmakla suçlanan 42 kişinin adliyeye sevk edildi. Polislerin gözetiminde Adliye getirilen kişilerin yakınları, ‘Bravo, sizin bir suçunuz yok yavrum’ diyerek destek verdi.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16’sı KHK’larla ihraç edilmiş kamu görevlisi olan 44 kişiden 42’si adliyeye sevk edildi.

Ordu İl Emniyet Müdürlüğü, Gülyalı ilçesinde bir araya geldikleri restoranda tutuklu ailelerine yardım amacıyla toplanan maddi yardımlara el konulmuştu. Gözaltına alınan kişiler, cezaevinde bulunan Hizmet Hareketi üyelerinin ailelerine ‘Süt dağıtımı’ adı altında para yardımı yapmak, ev kiralayıp tutuklu kişilerin çocuklarına eğitim vermek ve yurt çıkmak zorunda kalan kişilerle görüntülü görüşmeler yapmakla suçlandı.

‘SİZİN BİR SUÇUNUZ YOK’

Toplamda 44 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında emniyetteki sorguları tamamlanan 42 kişi, geniş güvenlik önlemleri eşliğinde Ordu Adliyesine sevk edildi. Bu sırada gözaltına alınanların yakınları, adliyeye sevk işlemi olmadan önce tepki gösterdi. Bu kişilerin adliyeye sevki esnasında ise adliye önünde bekleyen yakınları, şüphelilere destek için alkış tutarak, ‘bravo, sizin bir suçunuz yok yavrum’ gibi ifadeler kullandılar. Gözaltında bulunan 2 kişinin ise emniyetteki sorguları sürüyor.


Hukukçu Prof. Dr. Hüseyin Hatemi: Hükümlü yakınlarına yardım suç değildir

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin