Tutsak gazeteci Harun Çümen: 1,5 yıldır çocuklarıma sarılamıyorum

Pandemiyi bahane eden AKP rejimi, cezaevlerinde açık görüşü 1,5 yıldır yasakladı. Kapalı görüşlere ise 2 kişi sınırlaması getirildi. Düğünler, konserler serbest ancak cezaevlerinde açık görüş yasak! Tutuklular 18 aydır ailelerine, evlatlarına sarılamıyor. Bunlardan biri de tutsak gazeteci Harun Çümen. Kepsut Cezaevi’nde tutuklu olan Çümen, 1,5 yıldır çocuklarının kokusuna hasret.

Son görüşmede Harun Çümen’in ziyaretine iki büyük çocuğu girdi. Eşi ve iki küçük kızı dışarıda beklemek zorunda kaldı. En küçük kızı Vildan’ın babasını göremediği için çok ağladığı öğrenildi. Vildan, eve gidene kadar babasını kendisinin görmesi gerektiğini söyleyerek ağlamış.

Harun Çümen de evlatlarını görememekten şikayetçi. Çümen, daha önce yazdığı ve kamuoyuna yansıyan mektuplarda da bu konuya değinmişti. Çümen, “Eşim ve 4 çocuğum İstanbul’dan Kepsut’a geliyor ama görüşe 2 kişi girebiliyor. Pandemi bahane edilerek 2 kişiden fazlası alınmıyor. 3 kişi dışarıda bekliyor. Yüreğim parçalanıyor. Ufak çocuklarım dışarda kalınca çok üzülüp ağlıyorlar, trajedi yaşanıyor burada. Ancak maalesef hiç gündem olmuyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ailesinin aktardığına göre geçtiğimiz hafta yaşanan son kapalı görüşte de aynı sıkıntılar yaşandı. Oğlu ve büyük kızı görüşe girdi. Anneleriyle iki küçük kardeşlerinin dışarıda olduğunu söyleyince Harun Çümen’in gözlerinin dolduğu öğrenildi.

Hukuksuzca gasp edildikten sonra KHK’yla kapatılan Zaman gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Çümen, yaklaşık 42 aydır tutuklu. Sözde ‘f.tö’ yargılamaları kapsamında 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Harun Çümen’in dosyası Yargıtay’da…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin