Turnuva başlıyor: 24 ülke, 51 maç, bir kupa…

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Avrupa kıtasında bir futbol şampiyonası düzenleme fikri 1927 yılına kadar uzanıyor. Dönemin Fransa Futbol federasyonu Başkanı Henri Delaunay, 5 Şubat 1927’de FIFA’ya gönderdiği mektupla, Avrupa ülkelerinin katılacağı bir şampiyona düzenlemek istediklerini yazdı. Vatandaşı Jules Rimet’in başkanlığını yaptığı FIFA yönetimi, organizasyon olarak dünya kupası hazırlıkları yaptıklarını belirtip, Avrupa futbol şampiyonası fikrine destek veremeyeceklerini söyledi.

İLK AVRUPA ŞAMPİYONU SOVYETLER BİRLİĞİ

15 Temmuz 1954’de İsviçre’nin Basel kentinde toplanan Avrupa ülkeleri resmen UEFA’yı kurarken, genel sekreterliğe Fransız Henry Delauney’i seçti. Daha ilk toplantıda Avrupa şampiyonası düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Şampiyonanın fikir babası Henry Delaunay, hayalini kurduğu turnuvanın başladığını göremeden 9 Kasım 1955’de hayatını kaybetti. UEFA genel sekreterliğe gelen isim Henry’nin oğlu Pierre Delaunay oldu. Baba Henry’nin rüyası, oğul Pierre tarafından gerçeğe dönüştürüldü. İlk Avrupa futbol şampiyonası 1960 yılında Fransa’nın ev sahipliğinde 4 ülkenin katılımıyla start alırken, ilk Avrupa şampiyonu Sovyetler Birliği oldu.

1960’da başlayan Avrupa şampiyonasının 16.’sı Roma Olimpiyat Stadı’nda oynanacak İtalya-Türkiye açılış maçıyla start alacak. 11 Haziran ve 11 Temmuz arasında 11 farklı ülkenin ev sahipliği yapacağı Euro 2020, Roma Olimpiyat Stadı’nda başlayıp, Londra Wembley Stadı’nda oynanacak finalle sona erecek. 24 ülkenin katıldığı Euro 2020’de 51 karşılaşma sahne alacak. Pandemiden dolayı bir yıl ertelenen turnuva tam kapasiteyle hizmet vermeye hazırlanan Budapeşte’deki Puskas Arena dışındaki statlara, ülkelerdeki Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda sınırlı sayıda seyirci alınacak. Diğer statların tribünleri, ülkelere göre yüzde 20 ila 50 oranında dolacak.

TÜRKİYE İLK KEZ 96’DA SAHNEDEYDİ

Türkiye’nin Avrupa şampiyonası tarihi Euro 96’da başlamıştı. Fatih Terim ve Rasim Kara ikilisiyle ilk kez katıldığımız Euro 96’dan puansız döndük. A Milliler, Euro 2000 biletini Mustafa Denizli yönetiminde alırken, çeyrek finale gelme başarısını gösterdi. Euro 2008 katılımcısı olduğumuzda bu kez dümende yine Fatih Terim vardı. Tarihe geçen Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan maçlarını oynayan A Milliler yarı finale kadar geldi. Final yolumuza Almanya taş koyarken, Avrupa şampiyonaları tarihimizin en önemli başarısına imza attık. 8 yıl aradan sonra adımızı tekrar Euro 2016 katılımcıları arasında yazdırdık. Prim kavgasının damga vurduğu turnuvaya grup maçları sonunda veda edip evimize döndük. Takımın dümeninde yine Terim vardı. Beşinci Avrupa şampiyonamız Euro 2020 olacak Şenol Güneş yönetiminde başarı arayacağız.

ALMANYA VE İSPANYA EN BÜYÜKLERİ

Sovyetler Birliği’nin ilk Avrupa şampiyonu olduğu turnuvanın son şampiyonu Portekiz. Geride kalan 15 turnuvanın en başarılı ülkeleri Almanya ve İspanya. Her iki ülke de üçer kez kupayı kazanma başarısını gösterdi. Almanlar 6 kez finale gelirken, ancak yarısında yüzleri güldü. Kupayı ise en son Euro 96’da kazandılar. 1964’te kupayı kazanan İspanyollar, 44 yıl aradan sonra Euro 2008’de yeniden zirveye çıktı. 4 yıl sonra Euro 2012’de de kupaya uzanan İspanyollar, üst üste iki kez kupayı kazanan tek ülke. İspanyollar, 1984’te finalde Fransa’ya kaybedip ikinci olmuştu. Fransızlar ise iki kez kupayı müzesine götürdü. SSCB, İtalya, Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz ise birer kez bu başarıyı yakaladı.

Kupanın doğal favorileri Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya… İngiltere, Belçika ve Portekiz şans verilen ülkeler listesinde yer alıyor. Finlandiya ve Kuzey Makedonya ise tarihlerinde ilk kez Avrupa şampiyonasında mücadele edecek. İtalya, Galler ve İsviçre ile A Grubu’nda mücadele edecek olan Türkiye’nin hedefi ilk ikide yer bulup, adını ikinci tura yazdırabilmek.

WEMBLEY’DE KADER ANI

Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe, Harry Kane gözlerin üzerinde olacağı isimler listesinde ilk sırada yer alıyor. İlk kez Euro 2004’te forma giyen Ronaldo, art arda 5 avrupa şampiyonasında forma giyen ilk oyuncu olacak. EURO 2020 için görevlendirilen 18 hakem arasında, 2012 ve 2016’daki şampiyonalarda da maç yöneten Cüneyt Çakır da yer aldı.

Roma Olimpiyat Stadı’nda başlayacak şölenin sonucunu 11 Temmuz’da Londra Wembley Stadı’nda oynanacak finalle öğreneceğiz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin