Türkiye’nin otomobili: Egea!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Mustafa Koç’un üzerinde titrediği projelerden biriydi Fiat Egea… Son 4 yıldır Türkiye’nin en çok satan otomobili ünvanını kimseye bırakmıyor. Üretime başlandığı Kasım 2015’den Şubat 2018’e kadar toplam 5000 bin satış rakamına ulaşmayı başardı.

‘Tipo’ adıyla Avrupa’nın 7 ülkesinde ilk 10’da yer alıyor. Dahası var; daha bir kaç gün önce Almanya’da sınıfının en dayanaklı ve sorunsuz otomobili seçilmeyi başardı. Egea, ilk üretildiğinde yerlilik oranı yüzde 70 olarak açıklanmıştı. Egea, Türkiye’nin otomobili ünvanını sonuna kadar hak eden bir model…

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,85 azalarak 479 bin 60 adet olarak gerçekleşti. Bir önceki yıl 620 bin 937 adet toplam pazar gerçekleşmişti. Otomobil satışları, 2019 yılında geçen yıla göre yüzde 20,3 oranında azalarak 387.256 adet oldu. 2018’de rakam 486 bin 321 olarak kayıtlara geçmişti. Hafif ticari araç pazarı, 2019 yılında geçen yıla göre yüzde 31,8 oranında azalarak 91 bin 804 adet oldu. 2018 yılında 134 bin 616 adet satış gerçekleşmişti.

4 YILDIR EN ÇOK SATAN OTOMOBİL

Otomobil pazarında bu yıl da lider değişmedi. Fiat Egea’yı hiç bir marka tahtından indiremiyor. Model, tam 4 yıldır üst üste Türkiye’nin en çok satan otomobili olmayı başardı. Fiat Egea 2019 yılında 55 bin 430 adet satmayı başardı. En yakın rakibi Clio’nun (24 bin 213) iki katından fazla sattı. En çok satanların üçüncü sırasında ise Renault Megane (23.211) var. Onu Toyota Corolla (19 bin 146) izliyor.

ALMANYA’DA SINIFININ EN SORUNSUZ OTOMOBİLİ

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Fiat Egea Ailesi’nin 500.000’inci üyesi 2018 yılının şubat ayında üretim bandından indirilmişti. Pazara sunulduğu 2015 Kasım ayından bu yana iç pazarda toplamda yaklaşık 183 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Tasarım süreçlerinde Tofaş mühendislerinin büyük rol oynadığı Egea, dünyanın 50’ye yakın ülkesine ihraç ediliyor. Avrupa’nın 7 ülkesinde ilk 10 içerisinde. Dahası var; daha bir kaç gün önce Almanya’da AutoZeitung –GTÜ işbirliğiyle yapılan bir araştırma sınıfının en dayanaklı ve sorunsuz otomobili seçilmeyi başardı. Fiat Egea tartışmasız Türkiye’nin otomobili ünvanını hak ediyor.

Otomobilde Renault, ticari araçta Ford

Pazarın yaklaşık yüzde 30 daraldığı geçtiğimiz yıl otomobil pazarında lider 60 bin 668 satışla Fransız Renault oldu. Renault’un en çok satan modeli 24 bin 213’le Clio olarak kayıtlara geçti. Clio’yu ise C segmentte Megane izledi. Renault’un ise 57 bin 161’le Fiat izledi. Alman Volkswagen 38 bin 820 ile üçüncü sırada yer aldı. Hafif ticari araç pazarında ise lider Ford. Toplam satışı 31 bin 405 olarak kayıtlara geçti. İkinci sırada 19 bin 90’la Fiat yer aldı. Üçüncü sıradaki marka ise Volkswagen oldu. Toplam satışı 9 bin 676 olarak kaydedildi.

Kriz arttıkça, ikinci el pazarı büyüyor!

Sıfır otomobil fiyatlarında son 2 yılda yaşana artış ikinci el pazarını hareketlendirdi. Söz konusu hareketlenme, grafiklere de yansıdı. EBS Danışmanlık’ın verilerine göre, 2017 yılında satılan her sıfır otomobile karşılık 7,58 adet ikinci el otomobil satılırken, 2019 yılında oran 17,31 adete çıktı. 2017’den bugüne sıfır otomobil satışları yüzde 49,2 oranında, ikinci el otomobil pazarı ise yüzde 16 büyüdü. Ekonomik kriz büyüdükçe, ikinci ele rağbet arttı. Bunun doğal sonucu olarak ikinci elde de fiyatlar yükseldi. Geçtiğimiz yıl 90 bin liraya satılan otomobil, bugün 120 bin liradan alıcı buluyor.

XCeed satışta; şehirli ve sportif

Geniş ürün gamı, üstün performansı ve teknolojisiyle fark yaratan KIA, C segmentte otomobil severlere yeni bir alternatif getiriyor. KIA, geleneksel SUV modellerine yeni bir soluk getiren, daha kompakt ve sportif çizgilere sahip Yeni XCeed modelini Türkiye pazarına sundu.

Türkiye’de ilk etapta 1.6 litre dizel motor ve 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneğiyle satışa sunulan Yeni XCeed, geleneksel bir hatchback otomobile kıyasla daha fazla görüş açısı ve yola hakim bir sürüş deneyimi yaşatıyor. Gelişmiş güvenlik önlemleri, bağlantı özellikleri ve teknoloji çözümleriyle Yeni XCeed, şehirli kompakt SUV sınıfının en teknolojik otomobili olarak öne çıkıyor.

1 YORUM

  1. “Türkiye’m Türkiye’m Cennetimmm; Benim eşşiz milletimmm” ya da “Türkiye’mmm Cennet Gibiii” mısralarını hatırladınız mı? Yurtdışına dağılınca “bir büyük boşlukta bozuldu büyü”… Malezya’nın, Endenozya’nın, Filipinler’in, Asya’nın, Afrika’nın güzelliklerini gördük mesela. Karşılaştırma yapmak biraz daha kolaylaştı.

    90’ların başında, Türkiye dışında keklik avlamış bir avcı arkadaş: “kendimi bir keklik kümesinde zannettim” dediğinde, avcı-atıcılığına vermiştim. Meğerse karşılaştırmak için yeni bilgiler gerekiyormuş.

    Azerbaycan Bakü’deki petrol kuyularını görünce, bir tek petrol kuyusu açan devlet yetkililerin ve medyanın işbirliğiyle nasıl gaza getirdiğimizi, “petrol bulduk” çığlıklarıyla sevindirik olduğumuzu hatırlıyorum.

    Zavallı insanımız, ilk otomobil fuarlarının üzerinden, yüz yıldan uzun bir zaman geçmesine, bugüne kadar binlerce tip otomobil üretilmesine rağmen, yurtdışında, yabancı fabrikalarda, yabancı mühendis ve işçilerin emeğiyle üretilmiş, parası da halkımızın cebinden çıkmış bir tek “yerli araba” için sevidirik oluyor yine.

    Elbette ki, I.Wallerstein’ın bütüncül yaklaşım teorileri çerçevesinde, “merkez, yarı-periferinin periferi üzerindeki rolüne etki edecek yeni bir model mi kurguluyor?” diye sormasını beklemiyorum ama “akılları gözlerine indirilen” halkımız, hiç olmazsa gözlerini biraz olsun aralayıp düşünmesini ve soru sormasını beceremez mi !? Allah basiret ihsan etsin…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin