Türk diplomatın şehit düştüğü Erbil saldırısının failleri yakalandı

Irak’ın Erbil kentinde çarşamba günü Türk Diplomat Osman Köse’ye yönelik gerçekleşen saldırıyı düzenlediği iddia edilen 4 ‘şüpheli’ gözaltına alındı. Saldırıyı düzenlediği iddia edilen şüphelilerden Malum Dağ ve Muhammet Bisksiz’in fotoğrafları yayınlandı.

Erbil Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada daha önce saldırının şüphelisi olarak fotoğrafları yayınlanan Mazlum Dağ’ın da yakalananlar arasında olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse, restoranda uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. 2 Irak vatandaşı da kurşunların hedefi olurken, saldırganların kaçtığı ifade edilmişti.

Saldırıyı üstlenen olmazken, kaçan saldırganların yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatılmıştı.

SUSTURUCU SİLAHLA SALDIRI YAPMIŞLARDI

İlk bilgilere göre, saldırganların olay yerine sahte plakalı araç kullanarak geldiği 3 kişi oldukları belirtilmişti. Dün ajanslara ve gazeteler yeni ayrıntılar yansımıştı. Buna göre, saldırganlar restoranın önüne yerel saatle 11.30 sularında geldi. Araçtan inen saldırganlar, bir süre etrafı gözlemledikten sonra olay bölgesinden ayrılıp yarım saat sonra yanlarında bir kişiyle daha tekrar restorana girdi. Saldırganlardan 2’si restorana girerken 2’si kapının önünde araçta bekledi. İçeri giren silahlı saldırganlar, Türkdiplomatın hemen yan masasına oturarak sipariş verdi.

Durumu fark ettirmeden etrafı kontrol eden 2 saldırgan, Türk diplomat Osman Köse’nin yemeğini bitirip hesabı istemesiyle harekete geçti. Saldırganların biri belinden çıkardığı susturucu silahla yakın mesafeden doğrudan Türk konsolosluk görevlisini hedef aldı.

Bu sırada ikinci saldırgan da ayağa kalkan Iraklı 2 müşteriye doğru ateş etmeye başladı. Bu Irak vatandaşlarından biri olay yerinde, diğeri ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Türk diplomatla birlikte olduğu belirtilen bir korumanın saldırganlara doğru ateş açtığı ve bir saldırganın kaçmaya çalışırken yaralandığı belirtilmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin