Türkiye’den Doğu Akdeniz’de yeni Navtex hamlesi

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı’nın bilgilerine göre Doğu Akdeniz’de Navtex ilan edildi.

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki yeni hamlesiyle günlerdir süren uluslararası gerginliğe karşı tutumunu belirledi. Türkiye’nin ilan ettiği bu yeni NAVTEX ile birlikte Türk Donanması, 1-2 Eylül tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de atış eğitiminin yapacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni NAVTEX ilanıyla ilgili şunları ifade etti:

“Denizde bir faaliyet göstereceğiniz zaman bir denizcilik kuralıdır. Bizim orada deniz menfaatlerimiz konusunda çalışmalarımız var. Bu çerçevede biz faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunlarla alakalı ne varsa, bunlar bitinceye kadar bunları sürdüreceğiz, sınırı yok. Hakkımızı kullanıyoruz biz, hukukumuzu kullanıyoruz.”

Milli Savunma Bakanlığı’dan dün yapılan açıklamada, Barbaros ve Burgazada korveti ile ABD muhribinin Doğu Akdeniz’de deniz eğitimleri icra ettiği duyurulmuştu.

NAVTEX NEDİR?

Navtex deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayınlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası bir iletişim sistemidir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin