Dışişleri’nden 6 Türk’ü alıkoyan Hafter’e uyarı: Meşru hedef haline gelirsiniz

Türkiye, Libya’da General Halife Hafter güçlerince alıkonulan 6 Türk vatandaşının serbest bırakılmaması halinde Hafter unsurlarının ‘meşru hedef’ haline geleceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir.”

Euronews’in haberine göre, Türkiye’nin Hafter güçlerince alıkonulan vatandaşlarının serbest bırakılması çağrısının ardından Hafter’e bağlı medya ofisi, Trablus’taki Mitiga askeri havaalanının bombalandığını ve bir Türk insansız hava aracının tahrip edildiğini iddia etti.

Mitiga Hava Üssü’nün saldırıya uğramasının ardından Trablus’tan tüm uçuşların askıya alındığı bildirildi.

Siyasi krizin krizin devam ettiği ülkede, geçen aylarda başkent Trablus’u almak için saldırı başlatan Halife Hafter, Mısır sınırına yakın Tobruk kentinde faaliyet yürüten Temsilciler Meclisi ile birlikte hareket ediyor.

Türkiye ise Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyunca kabul gören Trablus merkezli hükümeti meşru olarak kabul ediyor.

Kendi silahlı milis güçlerine Libya Ulusal Ordusu adını veren Hafter, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğini almış durumda.

http://tr724.wpengine.com/libya-turk-savas-ucagini-dusurduk-ulkedeki-tum-turkler-tutuklanacak/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin